W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy Koordynator do Spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej

10.01.2020

Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w MSWiA, został Koordynatorem do Spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej. Nowy koordynator został mianowany przez Radę Ministrów, na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.

Teczka MSWiA z motywem orła z Godła RP

Niemieckim odpowiednikiem polskiego koordynatora jest Koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej. Tę funkcję pełni, powołany przez rząd RFN, Dietmar Woidke, Premier Kraju Związkowego Brandenburgia. Wspólnie podejmują oni działania mające na celu koordynację i rozwój polsko-niemieckiej współpracy w regionie przygranicznym. Do najważniejszych kwestii, uzgadnianych przez koordynatorów, należy współpraca transgraniczna w ratownictwie medycznym oraz modernizacja infrastruktury i poprawa oferty przewozowej w transporcie kolejowym na pograniczu polsko-niemieckim.

Koordynatorzy uczestniczą także w polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w randze ministrów.