W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla strażaków ochotników z OSP Lubno

30.03.2019

- Mam zaszczyt i olbrzymią satysfakcję, jako minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, po raz kolejny przekazać nowoczesny sprzęt w ręce druhów OSP – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński w Lubiszynie w województwie lubuskim.

Minister Joachim Brudziński podczas wystąpienia

Strażacy ochotnicy z OSP Lubno w województwie lubuskim otrzymali nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd, przekazany w sobotę (30 marca br.) przez ministra Joachima Brudzińskiego, podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców gminy Lubiszyn. - Dla nas Polska jest jedna, a Polacy, niezależnie od tego, czy mieszkają na terenie małej gminy, czy na terenie dużej aglomeracji, mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa – podkreślił szef MSWiA.

Dzięki porozumieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra środowiska w sprawie współdziałania w zakresie zwalczenia zagrożeń dla środowiska, do ochotników z Lubna trafił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy o wartości niemal 780 tys. zł. Zastąpił on dotychczas użytkowany samochód. Zakup nowoczesnego wozu dla OSP Lubno, będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, był możliwy dzięki środkom m.in. z samorządu, Narodowego i Wojewódzkiego FOŚiGW oraz dotacji z budżetu dla OSP.

- Zapewniam, że będziemy dbać o wolność wynikającą z godności, wolność wynikającą z poczucia bezpieczeństwa. Wolność wynikającą z tego, że wszyscy Polacy, również tutaj na Ziemi Lubuskiej, mają takie same prawo do poczucia bezpieczeństwa – zaznaczył minister.

Minister Joachim Brudziński podziękował druhom za zaangażowanie, zaś samorządom za współpracę. Druhowie są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w kraju. Często docierają na miejsce zdarzeń pierwsi, potrafią też działać w najtrudniejszych warunkach. Dlatego ważne jest to, by dysponowali odpowiednim sprzętem. Ma w tym pomóc włączenie Ochotniczych Straży Pożarnych do Programu Modernizacji Służb Mundurowych. W ciągu czterech lat strażacy ochotnicy otrzymają z niego łącznie 501 mln zł. W 2018 roku rozwój OSP wsparło także ponad 340 mln zł z budżetu MSWiA, KGPSP, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Funduszu Sprawiedliwości.

Odznaczenia państwowe dla żużlowców

W Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim minister Joachim Brudziński wręczył odznaczenia nadane przez Prezydenta RP osobom związanym z żużlem. Wszyscy odznaczeni przyczynili się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie, krzewienia sportu i kultury fizycznej oraz zasad fair play.

- Towarzyszyły Wam emocje polskich kibiców, niezależnie od tego spod jakich sztandarów klubowych się wywodziliście, bo reprezentowaliście Rzeczpospolitą, reprezentowaliście polski sport. Jestem zaszczycony, że mogłem stanąć dziś u Waszego boku i w imieniu prezydenta Was odznaczyć – powiedział szef MSWiA.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zenon Plech – żużlowiec, wychowanek Stali Gorzów, pięciokrotny mistrz Polski oraz brązowy i srebrny medalista w indywidualnych mistrzostwach świata.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał kapelan klubu żużlowego Stal Gorzów, ksiądz Andrzej Szkudlarek. Ksiądz kapelan stworzył rodzinę żużlowców, która dba i pamięta o sobie, a także o tych, którzy odeszli. Tradycją stały się m.in. spotkania przy grobach zmarłych zawodników, mechaników i działaczy Stali Gorzów. Ks. Andrzej Szkudlarek jest także kapelanem NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego.

Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczonych zostało trzech byłych żużlowców: Bogusław Nowak, Andrzej Pogorzelski i Mieczysław Woźniak oraz mechanik - Stanisław Maciejewicz. Srebrny Krzyż Zasługi odebrał kolejny były zawodnik Stali Gorzów - Jerzy Rembas, a Brązowe Krzyże Zasługi: Ryszard Dziatkowiak, Ryszard Fabiszewski i Marek Towalski. 

Zdjęcia (12)