W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy śmigłowiec szkoleniowy dla Straży Granicznej

11.04.2019

- Dziś mam zaszczyt przekazać na ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej śmigłowiec szkoleniowy. Jako szef MSWiA chcę słuchać komendantów – tych, którzy nadzorują pracę i wiedzą najlepiej czego dana służba potrzebuje – powiedział minister Joachim Brudziński w Nowym Sączu. W uroczystości przekazania śmigłowca Robinson R44 wzięła udział wicepremier Beata Szydło.

Minister Joachim Brudziński w Nowym Sączu

R44 to lekki śmigłowiec jednosilnikowy. Zabiera na pokład 4 osoby łącznie z pilotem. Jest jednym z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do szkolenia lotniczego, ponieważ koszty jego eksploatacji są niewielkie. W Polsce na śmigłowcach Robinson R44 szkolą się np. piloci z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Koszt zakupu Robinsona dla Straży Granicznej wyniósł 3 mln 173 tys. zł. 

- Nowy śmigłowiec będzie wspierał działania Straży Granicznej, która pełni służbę ochrony granic nie tylko naszego kraju, ale też zewnętrznej granicy UE. W dobie kryzysów migracyjnych i innych zagrożeń rola Straży Granicznej jest nie do przecenienia – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

Przekazany dziś śmigłowiec będzie wykorzystywany w Ośrodku Szkolenia Lotniczego (ATO) Lotnictwa SG do szkolenia od podstaw nowych pilotów śmigłowcowych oraz do utrzymywania uprawnień i zdobywania uprawnień dodatkowych przez obecnie zatrudnionych w SG pilotów. Podczas szkoleń na Robinsonie piloci przygotują się również do realizacji zadań na cięższych oraz w pełni wyposażonych do lotów operacyjnych śmigłowcach, które użytkowane są w Straży Granicznej - PZL-Kania czy W-3AM Anakonda. 

- Flota powietrzna Straży Granicznej w najbliższych miesiącach powiększy się. Będziemy sukcesywnie przeznaczać środki na szkolenie funkcjonariuszy. Dążymy do tego, abyście byli wyposażeni w sprzęt, który daje gwarancję perfekcyjnej i bezpiecznej służby – zaznaczył minister Joachim Brudziński. Jeszcze w tym roku do lotnictwa SG trafi kolejny nowoczesny śmigłowiec – Airbus H135. Jest już także podpisana umowa na dostawę dwóch samolotów LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20.

Robinson to kolejna, nowoczesna maszyna, która trafia do formacji podległej MSWiA. W grudniu ubiegłego roku Policja otrzymała dwa śmigłowce Black Hawk, a jeszcze w tym miesiącu planowane jest przekazanie Policji trzeciego takiego śmigłowca.

Lotnictwo Straży Granicznej

Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej. Do jego głównych zadań należy prowadzenie działań obserwacyjnych związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji oraz walką z przemytem.

Aktualnie Straż Graniczna posiada 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme.

Statki powietrzne Straży Granicznej wykorzystywane są także we wspólnych operacjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało we współpracy z Agencją w sumie 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Tylko w 2018 r. uczestniczyło w dwóch misjach. W maju śmigłowiec W-3AM Anakonda wraz z załogą realizował zadania na greckiej wyspie Lesbos, a na przełomie sierpnia i września na greckiej wyspie Chios.

Zdjęcia (6)