W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O współpracy transgranicznej podczas Europejskiego Dnia Straży Granicznej i Przybrzeżnej

28.05.2019

Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej był okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze bezpieczeństwa granic. W konferencji, która odbyła się 28 maja br. w Arłamowie, wzięli udział m.in. wiceminister Renata Szczęch, gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant Straży Granicznej, Fabrice Leggeri, dyrektor agencji Frontex, a także przedstawiciele straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Arłamów

- Skuteczne zarządzanie granicami zewnętrznymi UE nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Frontexu. Agencja ma nasze pełne poparcie we wdrażaniu nowego mandatu. Jesteśmy dumni, że znajduje się w Warszawie – powiedziała wiceminister Renata Szczęch.

Coroczne spotkanie funkcjonariuszy formacji granicznych z UE organizowane jest przez agencję Frontex. Podczas tegorocznej konferencji jej uczestnicy dyskutowali m.in. o technologiach cyfrowych w kontekście ochrony granic. Zastanawiali się jak wspierać współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa oraz jak wykorzystać w działaniach nowe technologie. 

Do głównych zadań agencji Frontex należy m.in. pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie okresowych analiz ryzyka oraz zapewnienie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej. Polska aktywnie wspiera zagranicznych partnerów, biorąc udział w licznych misjach międzynarodowych. Działania polskiej Straży Granicznej związane z kontrolowaniem granic i walką z przestępczością transgraniczną są wysoko oceniane przez europejskie formacje graniczne. 

fot. Straż Graniczna

Zdjęcia (4)