W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

18.05.2019

Od historycznego zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino minęło 75 lat. W sobotę, 18 maja 2019 r., na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbyły się główne uroczystości rocznicowe, w których wzięli udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella z córką. W obchodach uczestniczył również minister Joachim Brudziński, a także szef MON Mariusz Błaszczak.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino

Głównym punktem obchodów rocznicy były sobotnie uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, poprzedzone polową Mszą Świętą, a także Apel Poległych połączony z oddaniem salwy honorowej przez pododdział honorowy Wojska Polskiego. Uroczystości były okazją do spotkania weteranów II Wojny Światowej, w tym walczących o Monte Cassino żołnierzy gen. Władysława Andersa. 

- To jest niesamowite miejsce. Ten kawałek ziemi, tutaj we Włoszech, tak bardzo polskiej. Ten cmentarz, na widok którego ściskają się serca, które zna każdy Polak. Te groby, bohaterów tamtej bitwy, którzy szli przez ziemię włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do polskiej (...) ale nie dotarli do niej. Zostali tutaj na tej ziemi, na tym cmentarzu, bo ona ich litościwie przytuliła – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował także ponad 1500 harcerzom za udział w obchodach rocznicowych.

- Dziękuję, że dajemy tak wielkie świadectwo miłości do tych, którzy oddali życie za ojczyznę i wielkiego szacunku, jakim ta ojczyzna (...) ich darzy, ich ofiarę, ich bohaterstwo. Z całego serca wam za to dziękuję – powiedział Andrzej Duda.

Dzięki porozumieniu z Matteo Salvinim, ministrem spraw wewnętrznych Włoch, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową nad grobami polskich Bohaterów.

18 maja 1944 r., po zaciętych walkach, oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa stoczyły decydującą bitwę i odniosły na Monte Cassino historyczne zwycięstwo, a nad ruinami klasztoru benedyktynów pojawiła się biało-czerwona flaga. Tym samym zdobyto jedną z najważniejszych niemieckich pozycji obronnych w czasie II Wojny Światowej.

Zdobycie klasztoru nie zakończyło walk trwających w masywie cassińskim. W dniach 19-25 maja oddziały gen. Andersa stoczyły kolejny zwycięski bój o miasteczko Piedimonte San Germano, które także stanowiło kluczowy bastion niemieckiej obrony.

W Bitwie o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2 931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych w czasie walki. W latach 1944-1945 u stóp klasztoru na  Monte Cassino, w tzw. „Dolinie Śmierci”, powstał polski cmentarz wojenny. Na tej jednej z najważniejszych polskich nekropolii spoczywa także gen. Władysław Anders. O bohaterstwie polskich żołnierzy przypomina wyryty na cmentarzu napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”.

Organizatorem obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino był, jak co roku, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tegoroczne uroczystości zostały objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W uroczystości, oprócz Prezydenta RP i jego małżonki, a także szefów MSWiA i MON, wzięli udział m.in. Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, senator Anna Maria Anders, gen. broni Rajmund Andrzejczak – szef Sztabu Generalnego WP.

Zdjęcia (4)