W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2018

Sto lat temu nasza Ojczyzna powróciła na mapę świata i Europy. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. W całym kraju odbyły się obchody tego wyjątkowego jubileuszu. Wzięli w nich udział m.in. członkowie kierownictwa MSWiA: Joachim Brudziński, Paweł Szefernaker i Jarosław Zieliński.

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także członkowie Rady Ministrów – wśród których był m.in. minister Joachim Brudziński – wzięli udział w porannej mszy św. za Ojczyznę. Została ona odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Po mszy odbyło się uroczyste nadanie imion siedmiu dębom posadzonym obok Świątyni w ramach akcji „100 tysięcy drzew na 100–lecie niepodległości Polski 1918–2018”. Dęby otrzymały imiona Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i ks. kard. Aleksandra Kakowskiego.

W południe szef MSWiA Joachim Brudziński i wiceministrowie wzięli udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza połączonej z Niepodległościowym Apelem Pamięci na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Wspólnie z Prezydentem RP i przedstawicielami Rządu odśpiewano też hymn w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się też uroczysta defilada pododdziałów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – wzięli w niej udział przedstawiciele służb podległych MSWiA.

O godz. 15:00 z ronda Romana Dmowskiego w Warszawie wyruszył marsz „Dla Ciebie Polsko” z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.