W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa służb po tragedii w Koszalinie

06.01.2019

- Na początku chciałem złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tej ogromnej tragedii – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki po odprawie, w której uczestniczył minister Joachim Brudziński oraz komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych instytucji państwowych. Narada zorganizowana w MSWiA poświęcona była działaniom służb po tragicznym pożarze w Koszalinie.

Premier Mateusz Morawiecki, minister Joachim Brudziński, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz komendant główny Policji podczas konferencji prasowej w MSWiA.

- To sprawa, która jest niezwykle tragiczna. Cały czas zajmujemy się przyczynami i tym, co należy zrobić żeby w przyszłości zapobiegać tego typu zdarzeniom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie między z innymi z ministrem Joachimem Brudzińskim, Zbigniewem Ziobro, prokuratorem generalnym oraz szefami Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Poinformował, że po kontrolach, które w całym kraju polecił wszcząć minister Joachim Brudziński już zostały zamknięte pierwsze tego typu obiekty. – W krótkim czasie będzie bardzo szczegółowy raport pokontrolny, który będziemy analizować i na jego podstawie będziemy podejmować szczegółowe decyzje dotyczące escape roomów i innych lokali, gdzie taka tragedia może wystąpić  – powiedział premier.

Kondolencje najbliższym złożył też minister Joachim Brudziński. Podziękował służbom za przeprowadzoną akcję. Z przekazanych informacji wynika, że straż pożarna wyjechała do zdarzenia po minucie od otrzymania zgłoszenia. Na miejscu była po kolejnych 4 minutach. – Niestety strażacy przegrali walkę o życie tych dziewcząt. Nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji i doświadczenia. Przegrali ją z tymi, którzy kierując się chęcią łatwego i szybkiego zysku narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci – powiedział Joachim Brudziński. 

Kontrole w całym kraju

Z informacji przekazanych przez gen. bryg. Leszka Suskiego, komendanta głównego PSP wczoraj do godzin popołudniowych zespoły kontrolne sprawdziły ponad 178 takich miejsc. Stwierdzono ponad 400 uchybień związanych z przepisami ewakuacyjnymi, a 13 takich obiektów zostało zamkniętych. Natomiast 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami karnymi. Dzisiaj nadal prowadzone są kontrole i będą kontynuowane do skutku. Z informacji uzyskanych od Policji wynika, że w Polsce działa ponad 1000 obiektów typu escape room. Listę lokali funkcjonariusze przekazali do Komendy Głównej PSP oraz komend wojewódzkich.

Policja zatrzymała właściciela escape roomu 

- Polska Policja pod nadzorem prokuratury zrobi wszystko, aby bardzo szczegółowo i wnikliwie wyjaśnić przebieg tego zdarzenia i ustalić odpowiedzialność osób, które ponoszą winę za to, co się stało – zapewnił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Poinformował, że na miejsce zdarzenia skierowani zostali funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego w Szczecinie i biegli, którzy prowadzili oględziny. Zabezpieczone zostały elementy wyposażenia, które będą materiałem dowodowym. Rodziny ofiar wspierane były także przez policyjnych psychologów. Policjanci ustalili również właściciela escape roomu w Koszalinie. Jest nim 28-letni mężczyzna z Wielkopolski, który do tej pory nie był karany. Osoba ta została zatrzymana i przewieziona do Koszalina. Dzisiaj ma zostać przesłuchany zarówno właściciel jak i pracownik tego obiektu.

Apel do rodziców

Premier, minister oraz komendanci PSP i Policji apelują też, żeby podczas ferii zwracać uwagę na to, jak dzieci zamierzają spędzać wolny czas. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z ich bezpieczeństwem warto kierować zgłoszenia do odpowiednich instytucji. Można to robić dzwoniąc na numer alarmowy lub korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Zysk nie może stać przed zdrowiem i życiem naszych najmłodszych i najbliższych – powiedział minister Joachim Brudziński.

Zdjęcia (8)