W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze w tym roku promesy dla samorządów

19.02.2019

– Polskie państwo utworzyło taką rezerwę po to, żeby przychodzić szybko i sprawnie z pomocą poszkodowanym – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński na uroczystości wręczenia promes dla samorządów z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Samorządy z Mazowsza otrzymały łączną pomoc w wysokości blisko 19,8 mln zł, a z Łódzkiego ponad 4,5 mln zł.

Promesy

Kwota blisko 19,8 mln zł dla samorządów z województwa mazowieckiego pochodzi ze środków rezerwy celowej budżetu państwa „na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym realizację zadań w dorzeczach Odry i górnej Wisły”. Promesy otrzymały powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, ostrowski i siedlecki oraz gminy: Mińsk Mazowiecki, Olszewo-Borki, Stromiec, Wiśniew i Zbuczyn. Dzięki tym środkom zostaną odbudowane i wyremontowane drogi. Odbudowany zostanie również jeden most.

Wsparcie finansowe otrzymała także gmina Rzeczyca oraz powiat brzeziński z województwa łódzkiego. W obu przypadkach zniszczenia powstały w wyniku intensywnych opadów deszczu w 2018 roku. W gminie Rzeczyca zostaną przebudowane dwie drogi gminne, a w powiecie brzezińskim zostanie wyremontowana droga powiatowa oraz jeden most. Łącznie dla samorządów z województwa łódzkiego została przeznaczona kwota ponad 4,5 mln zł.

– Wojewodowie zgłaszają do nas wnioski o wsparcie finansowe odbudowy elementów infrastruktury komunalnej nawet z 2010 roku. Staramy się szybko naprawiać bieżące straty, ale też odbudowywać to, co zostało dawniej zniszczone, a co stanowiło zaniedbanie naszych poprzedników – powiedział podczas wręczania promes wiceminister Jarosław Zieliński.

W latach 2016 – 2019 jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego otrzymały pomoc w łącznej kwocie blisko 156 mln zł na odbudowę infrastruktury komunalnej, zniszczonej w wyniku działania żywiołów. Samorządy województwa łódzkiego uzyskały w tych latach wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 9 mln zł. Środki zostały przeznaczone na odbudowę dróg, mostów oraz przepustów.

W skali całego kraju w latach 2016 – 2019 jednostki samorządu terytorialnego otrzymały ponad 1 mld 730 mln zł na remont lub odbudowę infrastruktury komunalnej, uszkodzonej w wyniku działania żywiołów. Przekazano również 184,6 mln zł na zadania związane z zabezpieczeniem osuwisk oraz ponad 38,6 mln zł na zadania związane z ochroną wąwozów lessowych. Dzięki otrzymanym promesom wyremontowano w tych latach około 3,4 tys. km dróg.

Zdjęcia (6)