W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy strażacy przekazali pomoc mieszkańcom Albanii

20.12.2019

Strażacy z PSP dotarli dziś (20 grudnia 2019 r.) do albańskiej Tirany, gdzie przekazali 500 łóżek polowych w ramach pomocy humanitarnej. Pod koniec listopada Albania została nawiedzona przez trzęsienie ziemi - w jego wyniku zginęło ponad 50 osób.

Strażacy z PSP dotarli do albańskiej Tirany, gdzie przekazali 500 łóżek polowych w ramach pomocy humanitarnej.

Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Polscy strażacy przywieźli potrzebującym 500 łóżek polowych. Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych - środki rzeczowe pochodziły z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i były zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem był transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Ostatnie trzęsienie ziemi - o sile 6,4 w skali Richtera - wyrządziło największe zniszczenia w nadmorskim mieście Durres.

Podczas transportu polska grupa przejechała blisko 2 tys. kilometrów przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Strażacy wrócą do kraju 22 grudnia 2019 r.

Zdjęcia (4)