W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy strażacy ruszyli z pomocą humanitarną dla Albanii

18.12.2019

W środę (18 grudnia br.) strażacy z Państwowej Straży Pożarnej wyjechali do Albanii, aby przekazać pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj pod koniec listopada.

Polscy strażacy ruszyli z pomocą humanitarną dla Albanii

Albania poprosiła o wysłanie pomocy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – to ten sam mechanizm, w ramach którego Polska udzieliła pomocy Szwecji latem 2018 r., gdy kraj zmagał się z ogromnymi pożarami lasów.

Polscy strażacy wiozą potrzebującym z Albanii 500 łóżek polowych. Zgodnie z decyzją Jacka Sasina – wicepremiera i ministra aktywów państwowych - środki rzeczowe pochodzą z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i są zgodne z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Albanię. Minister Mariusz Kamiński zdecydował o utworzeniu czteroosobowej strażackiej grupy, której zadaniem jest transport pomocy do Tirany.

Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie  - ostatnie trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 26 listopada br. nad ranem. W jego wyniku zginęło 50 osób.

Podczas transportu polska grupa przejedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę. Do kraju wróci 22 grudnia 2019 r.

Zdjęcia (3)