W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska konsekwentna w staraniach o suwerenną politykę migracyjną

20.02.2019

Polska, Węgry, Austria, Czechy, Włochy i Słowacja nie poparły deklaracji po konferencji ministerialnej Procesu Budapeszteńskiego w Stambule. - Deklaracja nie zabezpiecza w wystarczającym stopniu interesów narodowych Polski, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego i suwerennej polityki migracyjnej – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Sala konferencyjna

Ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich uczestniczą w VI konferencji ministerialnej Procesu Budapeszteńskiego. Polskę reprezentuje minister Joachim Brudziński. Podczas konferencji w Stambule decydowano o przyjęciu Deklaracji wyznaczającej główne zobowiązania w ramach Partnerstwa na rzecz Migracji między państwami położonymi wzdłuż Jedwabnego Szlaku. 

W ocenie Polski głównymi celami współpracy migracyjnej prowadzonej w ramach Procesu Budapeszteńskiego powinno być powstrzymanie nielegalnej migracji oraz walka z jej przyczynami u źródeł. To tam potrzebna jest odpowiednio ukierunkowana współpraca rozwojowa i wsparcie w tworzeniu alternatyw dla migrantów. Treść Deklaracji powinna lepiej odzwierciedlać te priorytety, by unikać działań, które mogą przyczynić się do utrzymania się lub zwiększenia presji migracyjnej z kluczowych państw pochodzenia.

Polska opowiada się także za koniecznością ostrożnego formułowania zapisów odnoszących się do legalnej migracji.

- Uważamy za konieczne wskazanie na wyłączną kompetencję i suwerenne prawo państw w zakresie kształtowania swojej polityki migracyjnej i decydowania o tym, kogo przyjmują na swoim terytorium – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Priorytetem w tej kwestii pozostaje dla naszego kraju zwiększenie skali realizowanych dobrowolnych powrotów.

Niezależnie od stanowiska w sprawie Deklaracji Polska, kierując się odpowiedzialnością za dotychczasowe osiągnięcia Procesu i w przekonaniu o potrzebie współpracy między państwami, nadal aktywnie będzie angażować się w Proces Budapeszteński. 

Uczestnikami Procesu Budapeszteńskiego jest 51 państw oraz organizacje międzynarodowe, w tym Frontex i Europol. Polska uczestniczy w pracach Procesu Budapeszteńskiego od 1993 r.

Zdjęcia (3)