W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-amerykańskie rozmowy o bezpieczeństwie

31.07.2019

W środę (31 lipca br.) w resorcie spraw wewnętrznych i administracji minister Elżbieta Witek spotkała się z Elizabeth Neumann, zastępcą sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA.

Spotkanie z ambasadorem USA

W rozmowach, których tematem było szeroko pojęte bezpieczeństwo oraz przygotowania Polski do wprowadzenia ruchu bezwizowego, uczestniczyli też wiceminister Krzysztof Kozłowski oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie.

Minister Elżbieta Witek podczas spotkania podkreśliła, że Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów Polski w zakresie bezpieczeństwa. W związku z tym jesteśmy otwarci na współpracę służb policyjnych obu krajów. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Chodzi między innymi o zwalczanie terroryzmu oraz przestępczości zorganizowanej. Warto podkreślić, że nasz kraj od lat współpracuje z Amerykanami w zakresie szkolenia polskich funkcjonariuszy.

W trakcie rozmowy poruszona została również kwestia przygotowań Polski do wprowadzenia ruchu bezwizowego. Szefowa MSWiA podkreśliła pełną gotowość do współpracy w tym zakresie ze stroną amerykańską. Polska spełnia większość wymogów stawianych przez USA. Chodzi m.in. o wymianę informacji o osobach stanowiących zagrożenie terrorystyczne, współpracę oraz raportowanie w ramach Europolu i Interpolu.

Ostatnio polski rząd podpisał z USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. To kolejny ważny element niezbędny do wdrożenia ruchu bezwizowego. W czerwcu przekazaliśmy również stronie amerykańskiej dokument, który pozwoli ocenić stan naszych przygotowań w pięciu obszarach: zwalczania terroryzmu, imigracji, egzekwowania prawa, bezpieczeństwa paszportowego i zarządzania granicami.

Zdjęcia (4)