W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

02.11.2018

Premier Mateusz Morawiecki, Kanclerz Angela Merkel, a także ministrowie z Polski i Niemiec wzięli dziś (2 listopada) udział w międzyrządowych konsultacjach dotyczących współpracy obu państw. Szef polskiego MSWiA, Joachim Brudziński, spotkał się z Horstem Seehoferem, Ministrem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny RFN.

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Niemiec było okazją do rozmów między poszczególnymi szefami resortów oraz większością konstytucyjnych ministrów obu państw – stronę polską reprezentowali m.in. szefowie MSWiA, MSZ, MON, MKiDN oraz MNiSW. Głównymi tematami rozmów były stosunki między oboma krajami, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa.

Szef polskiego rządu podkreślił, jak ważne było spotkanie przedstawicieli Polski i Niemiec.- Mieliśmy możliwość wymiany zdań i wypracowania stanowisk na wiele tematów – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Zarówno Polska, jak i Niemcy, są świadome wyzwań. Jesteśmy podobnego zdania co do zrównoważenia wydatków w budżecie UE i wspólnej polityki rolnej, polityki spójności, a także wzmacniania innowacyjności – dodał. Kanclerz Angela Merkel pokreśliła m.in., że oba kraje sprzeciwiają się nielegalnej migracji.

W ramach międzyrządowych konsultacji minister Joachim Brudziński spotkał się dziś z Horstem Seehoferem, Ministrem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny RFN – w rozmowie wziął także udział Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, którego odpowiednikiem po stronie niemieckiej jest Horst Seehofer. Podczas konsultacji rozmowę odbyli także koordynatorzy ds. współpracy polsko-niemieckiej - Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w MSWiA i Dietmar Woidke, Premier Brandenburgii. Konsultacje, jako ważny instrument współpracy dwustronnej, odbywają się z reguły co roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech – w tym roku spotkanie odbyło się już po raz 15.