W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie rozmowy koordynatorów

09.05.2019

- Obrady potwierdziły, że relacje między Polską i Niemcami są przykładem udanej i partnerskiej współpracy, gotowej stawić czoła nowym wyzwaniom – powiedziała we Wrocławiu Renata Szczęch, podsekretarz stanu w MSWiA, koordynator ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej. Stronę niemiecką reprezentował Dietmar Woidke, Premier Kraju Związkowego Brandenburgia. Następnie koordynatorzy współprzewodniczyli obradom IV Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego.

Spotkanie koordynatorów ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej

W trakcie dwustronnych rozmów dyskutowano między innymi o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-niemieckim. W tym kontekście strony potwierdziły pilną potrzebę zmiany lokalizacji Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych  i Celnych w Świecku (PNCW). Konieczność zmiany siedziby placówki spowodowana jest m.in. planowaną przebudową autostrady A2.  

Omówiono również współpracę w ramach transgranicznego ratownictwa medycznego. Należy oczekiwać, że w najbliższym czasie zawarte zostanie pilotażowe porozumienie o współpracy pomiędzy wojewodą zachodniopomorskim a powiatem Vorpommern-Greifswald, regulujące współpracę zespołów ratownictwa medycznego na tym obszarze. Podobne porozumienia, na podstawie Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, ma zawrzeć także wojewoda lubuski i dolnośląski. 

Strona polska zapewniła, że docenia aktywność władz Brandenburgii związaną z rozszerzeniem oferty nauki języka polskiego w szkołach publicznych. W trakcie spotkania poruszono również sprawę dialogu historycznego, przywołano przypadające w 2019 roku symboliczne daty:  – 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poinformowano, że nasz kraj pozytywnie odnosi się do budowy pomnika ofiar II wojny światowej w Berlinie. 

Obie strony podkreśliły zadowolenie ze zwiększenia finansowania dla Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Polski Rząd przeznaczy w tym roku na ten cel 20 mln zł.

O rozwoju połączeń kolejowych

W trakcie IV Polsko-Niemieckiego Szczytu Kolejowego organizowanego pod patronatem obu koordynatorów, uczestnicy dyskutowali zarówno o połączeniach kolejowych, jak i niezbędnej do ich realizacji infrastrukturze kolejowej. Prowadzono rozmowy o rozwoju połączeń Szczecina, Wrocławia, Gorzowa Wlkp. i Warszawy z Berlinem. Poruszono kwestię modernizacji infrastruktury na tych liniach. Strona polska podkreśliła konieczność elektryfikacji dworca w Görlitz, po raz pierwszy dyskutowano także o transporcie towarowym. - Jako koordynator do spraw Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej uważam, że powinniśmy kontynuować spotkania w tej formule w kolejnych latach – podkreśliła wiceminister Renata Szczęch. Zaznaczyła jednocześnie, że ważne jest wypracowanie na tyle atrakcyjnej oferty dla pasażerów, aby zrezygnowali z podróży samochodem na rzecz pociągu. Premier Dietmar Woidke ocenił szczyt we Wrocławiu jako sukces. 

W spotkaniu uczestniczył między innymi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezesi spółek kolejowych z Polski i Niemiec, a także przedstawiciele województw i landów pogranicza polsko-niemieckiego, odpowiedzialni za transport kolejowy. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}