W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent do strażaków: dziękuję Wam za służbę i gotowość niesienia pomocy

04.05.2019

Podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, nominacje generalskie otrzymało sześciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a ponad 400 strażaków zostało promowanych na stopień młodszego kapitana - pierwszy stopień oficerski. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także minister Joachim Brudziński i wiceminister Jarosław Zieliński.

Centralne Obchody Dnia Strażaka

- Dziękuję Wam – w imieniu Rzeczypospolitej oraz polskiego społeczeństwa – za służbę, za gotowość do niesienia pomocy, za ratowanie życia i mienia. Jesteście na każde wezwanie: bezinteresowni, oddani i wierni – powiedział do strażaków prezydent Andrzej Duda. Wcześniej nominacje na stopień nadbrygadiera straży pożarnej odebrali z jego rąk komendanci wojewódzcy: Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP, Bogdan Łasica – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Jacek Staśkiewicz – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP, Jarosław Wlazłowski - Łódzki Komendant Wojewódzki PSP, a także Tadeusz Jopek – Zastępca Komendanta Głównego PSP. Prezydent Andrzej Duda, w asyście ministra Joachima Brudzińskiego, wręczył też 20 strażakom odznaczenia państwowe – Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił rolę straży pożarnej w zapewnieniu bezpieczeństwa. - Nie zabrakło straży 100 lat temu. Nie zabrakło jej również w czasach strasznej próby. Dzisiaj, poprzez waszą odwagę, dajecie przykład całej Polsce – powiedział do zgromadzonych szef rządu. - Życzę wam wytrwałości i hartu ducha. Gratuluję waszym rodzinom takich wspaniałych oficerów, strażaków, druhen i druhów – dodał premier.

Minister Joachim Brudziński zwrócił uwagę, jak ogromną pomoc niosą poszkodowanym druhowie ochotniczych straży pożarnych. - Rząd zawsze stawia znak równości między ochotnikami i funkcjonariuszami. Pracy, potu, poświecenia i krwi nie można dzielić. Nawzajem w znakomity sposób się uzupełniacie – powiedział szef MSWiA. 

Dzień Strażaka był także okazją do uhonorowania Młodych Bohaterów – dzieci oraz nastolatków, którzy nie zawahali się ruszyć z pomocą tym, których życie i zdrowie zostało zagrożone. Widząc potrzebujących dzwonili do odpowiednich służb (np. Policji, Straży Pożarnej); pomagali ludziom, który doznali ataku padaczki; wyprowadzali ludzi z pożarów; ratowali domowników, którzy źle się poczuli (np. przez zatrucie tlenkiem węgla). Dlatego minister Joachim Brudziński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wręczyli medale Młodego Bohatera 12 dzieciom i nastolatkom – najmłodszy z odznaczonych ma 4 lata, a najstarszy 17. Medal Młodego Bohatera jest wręczany przez MSWiA od 2016 r. – nagradza się nim dzieci i młodych ludzi, którzy wykazali się opanowaniem w sytuacji zagrożenia i pomogli uratować życie innych.

***

W Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni ok. 31 tys. strażaków, zatrudnionych jest także ok. 2  tys. pracowników cywilnych. W zeszłym roku straż pożarna interweniowała 502 tys. razy (149,5 tys. z nich dotyczyło pożarów, a prawie 312 tys. miejscowych zagrożeń np. wypadków drogowych). 

Strażacy, oprócz zadań związanych z gaszeniem pożarów i pomocą poszkodowanym w wypadkach, wykonują także działania z zakresu ratownictwa specjalistycznego m.in. wodnego, chemicznego, wysokościowego. Do najważniejszych działań strażaków z PSP w 2018 r. należy zaliczyć zabezpieczenie konferencji COP24, gaszenie pożarów składowisk odpadów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów harcerskich i wsparcie gaszenia pożarów w Szwecji.

W Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Joachima Brudzińskiego, wzięli także udział m.in. szef BBN Paweł Soloch, wiceminister Jarosław Zieliński, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak oraz komendanci wojewódzcy i powiatowi PSP, a także druhowie i druhny OSP z całej Polski.
 

Zdjęcia (24)