W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promesy na ponad 96 mln zł dla samorządów z Małopolski

02.03.2019

- To obowiązek państwa wspierać samorządy w naprawie szkód wyrządzonych przez nawałnice, czy silne opady deszczu – powiedział minister Joachim Brudziński w Krakowie. Szef MSWiA, wspólnie z wicepremier Beatą Szydło, przekazał 55 małopolskim samorządom promesy na łączną kwotę ponad 96 mln zł.

Wręczenie promes samorządom z województwa małopolskiego.

Ze środków rezerwy celowej budżetu państwa „na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym realizację zadań w dorzeczach Odry i górnej Wisły” dla województwa małopolskiego została przeznaczona kwota ponad 79,2 mln zł. Przyznane dzisiaj promesy dotyczą zarówno wydarzeń z zeszłego roku, jak i zniszczeń wcześniejszych – nawet z 2010 roku. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze zobowiązań, które powinni wypełnić nasi poprzednicy. Są to zadania dla mieszkańców tak istotne, że trudno bez ich realizacji funkcjonować – zaznaczyła wicepremier Beata Szydło.

Dzięki tym środkom zostaną wyremontowane drogi, mosty i przepusty. Zostanie także odbudowana nawierzchnia boiska szkolnego w Myślenicach, zniszczona przez intensywny deszcz. Promesy na odbudowę infrastruktury zostały przyznane 42 jednostkom samorządu terytorialnego (36 gminom i 6 powiatom). Największym zadaniem realizowanym dzięki tym środkom w Małopolsce jest inwestycja gminy Łapanów – odbudowa mostu na rzece Stradomka w miejscowości Kamyk. Na odbudowę tego mostu przeznaczono kwotę 7 mln zł.

Poza promesami na odbudowę infrastruktury komunalnej, 19 jednostek samorządu terytorialnego (10 gmin, 8 powiatów oraz Samorząd Województwa Małopolskiego) otrzymało promesy na stabilizację osuwisk. – Na te zadania przekazujemy blisko 17 mln zł – poinformował szef MSWiA. Największym zadaniem związanym z zabezpieczeniem osuwisk jest inwestycja miasta Bochnia na kwotę ponad 4,8 mln zł.

Minister Joachim Brudziński podkreślił, że samorządy zawsze mogą liczyć na wsparcie państwa. Dodał, że te promesy, te konkretne środki, są dowodem na to, że w razie nawałnic czy powodzi państwo nie zostawia samorządów samym sobie.

W latach 2016-2019 jednostki samorządu terytorialnego z całego kraju otrzymały:

  • ponad 1 mld 730 mln zł na remont lub odbudowę infrastruktury komunalnej uszkodzonej w wyniku działania żywiołów;
  • 184,6 mln zł na zadania związane z zabezpieczeniem osuwisk;
  • ponad 38,6 mln zł na zadania związane z ochroną wąwozów lessowych.

- Te 1,7 mld zł, wygospodarowanych dzięki pani premier Beacie Szydło i panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, to prawie 3,5 tys. km odbudowanych i wyremontowanych dróg. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji mam odwagę dziś powiedzieć, że daliśmy radę – powiedział szef MSWiA. Dodał, że bardzo ważne jest konsekwentne uszczelnianie systemu finansów publicznych.

Tylko samorządowcy z Małopolski otrzymali w latach 2016-2019 ponad 384 mln zł na odbudowę infrastruktury komunalnej i stabilizację osuwisk. W zeszłym roku w ramach tych środków odbudowano w województwie 279 km dróg gminnych i powiatowych oraz 44 mosty i przepusty.

Przyznając środki dla samorządów, MSWiA ściśle współpracuje z wojewodami, którzy jako przedstawiciele rządu w terenie, mają wiedzę o tym, która gmina najbardziej ucierpiała i jakiego wsparcia potrzebuje. - Dziękuję za to, że środki rządowe po raz kolejny tak obficie trafiają do województwa małopolskiego. Państwu samorządowcom życzę, by pozyskane środki udało się szybko spożytkować dla dobra mieszkańców - podsumował Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Zdjęcia (8)