W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promesy na zakup samochodów dla OSP z województwa warmińsko-mazurskiego

17.04.2019

Samochody ratowniczo-gaśnicze o wartości niemal 16 mln złotych trafią do strażaków ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego. Wiceminister Jarosław Zieliński przekazał prezesom poszczególnych jednostek OSP oraz samorządowcom promesy na ich zakup.

Wiceminister Jarosław Zieliński przekazał promesy na zakup samochodów dla OSP z województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiceszef MSWiA wręczył promesy na zakup 21 wozów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Większość pojazdów trafi do jednostek OSP będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG). Wartość jednego samochodu to ok. 750 tys. zł. Dzięki zakupom ze środków m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządów, MSWiA i Komendy Głównej PSP strażacy ochotnicy będą mogli skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców swoich miejscowości.

Nowe wozy otrzymają OSP z miejscowości: Braniewo, Lipowina, Milejewo, Ryn, Banie Mazurskie, Susz, Zalewo, Kiwity, Orneta, Piecki, Mroczno, Gąski, Sokółki, Świątki, Jeziorany, Kwiecewo, Frygnowo, Słonecznik, Turznica, Hejdyk, Pozezdrze.

- Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w kraju. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa, możliwy jest zakup nowoczesnych samochodów gaśniczych oraz wyposażenia i sprzętu, a strażacy mogą szybko i skutecznie dotrzeć do potrzebujących pomocy – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Przekazywane promesy to nie jedyna pomoc jaką od rządu otrzymują jednostki OSP. Systematycznie zwiększane są nakłady finansowe dla ochotników. Tylko w 2018 roku z różnych źródeł otrzymali ponad 340 mln zł. OSP zostały po raz pierwszy włączone do Programu Modernizacji Służb Mundurowych, z którego w ciągu czterech lat otrzymają łącznie 501 mln zł.

W całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek OSP. W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonują 523 jednostki, w tym 195 w KSRG. W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Zdjęcia (3)