W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja oficerska w SOP w przededniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

31.07.2019

- Mundur, który nosicie, to symbol Waszej służby, ale także zobowiązanie do patriotyzmu i oddania Ojczyźnie - powiedziała Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas promocji na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Swieto SOP

Uroczystość, w której uczestniczył Andrzej Duda, prezydent RP oraz Jarosław Zieliński i Sylwester Tułajew, sekretarze stanu w MSWiA, odbyła się w przededniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  

Prezydent Andrzej Duda wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości pani Marii Alicji Przybylskiej, pseudonim „Wejmuta”, żołnierzowi Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK. Prezydent przypomniał, że tradycję i symbolikę elitarnego Oddziału przejęli funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Jednym z zadań Oddziału było zapewnienie bezpieczeństwa dowództwu Powstania Warszawskiego. - Służba funkcjonariuszy SOP jest niezwykle ważna. Chcę za tę służbę podziękować i podkreślić, że ją doceniamy. Jest to służba trudna. Dla Państwa to odpowiedzialność, ryzyko, a także częsta nieobecność w domu. Jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni. Jestem wdzięczny także w imieniu Rzeczypospolitej, bo to dla niej wykonujecie swoje codzienne zadania – powiedział prezydent. 

Podczas uroczystości promowano także na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy SOP. Minister Elżbieta Witek pogratulowała nowo mianowanym oficerom. Przypomniała, że to od wyszkolenia i profesjonalizmu funkcjonariuszy SOP zależy bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie i ochranianych obiektów.  

- Dziś to Wy, tak jak Wasi poprzednicy z Kedywu, służycie Ojczyźnie. To zaszczyt i honor, ale także większa odpowiedzialność i zobowiązanie. Odpowiedzialność za podejmowane w przyszłości decyzje, a także odpowiedzialność za ludzi, którym przyjdzie Paniom i Panom oficerom dowodzić – powiedziała do nowo mianowanych oficerów szefowa MSWiA. 

Przed uroczystością minister Elżbieta Witek wraz z komendantem SOP mjr. Pawłem Olszewskim złożyli wieniec przed kwaterą Żołnierzy Batalionu Saperów Praskich Armii Krajowej „Chwacki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Oddano także hołd i złożono wieniec przed obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy oddali życie na służbie. 

Zdjęcia (19)