W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych i zagranicznych UE o migracji

22.07.2019

W poniedziałek (22 lipca br.) w Paryżu odbyło się nieformalne spotkanie przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych UE dotyczące migracji. Była to kontynuacja rozmów, które miały miejsce na Radzie JHA w Helsinkach w ubiegłym tygodniu. Polska po raz kolejny podtrzymała swój sprzeciw wobec mechanizmu relokacji migrantów.

Otwarty notes MSWiA, na nim długopis z logo resortu

W Paryżu dyskusja dotyczyła m.in. propozycji mechanizmu relokacji dla osób podejmowanych na szlaku nielegalnej migracji w środkowej części Morza Śródziemnego. W ocenie Polski, wprowadzenie mechanizmu relokacji byłoby silnym bodźcem do podejmowania niebezpiecznej i nielegalnej migracji przez Morze Śródziemne, jednocześnie będąc argumentem w rękach organizacji przestępczych zajmujących się przemytem migrantów.

Zgodnie ze stanowiskiem strony polskiej wszelkie proponowane rozwiązania muszą uwzględniać kompetencje państw członkowskich. Nie mogą również naruszać ich suwerenności w zakresie przyjmowania migrantów. W związku z tym Polska podtrzymuje swój kategoryczny sprzeciw wobec propozycji wprowadzenia mechanizmu relokacji migrantów.

Kwestiami priorytetowymi dla Polski pozostają walka z nielegalną migracją w państwach tranzytu, zwalczanie jej przyczyn w państwach pochodzenia oraz zdecydowana poprawa efektywności powrotów migrantów nielegalnie przebywających na terytorium UE.