W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada JHA w Helsinkach

18.07.2019

W Helsinkach odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) zorganizowane przez prezydencję fińską. Podczas spotkania omówiono m.in. zagadnienia dotyczące przyszłości obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego w UE, polityki migracyjnej i azylowej oraz kwestie zagrożeń hybrydowych. W posiedzeniu Rady JHA wzięła udział Renata Szczęch, podsekretarz stanu w MSWiA.

Uczestnicy nieformalnego spotkania rady JHA w Helsinkach

Polska zaprezentowała stanowisko, iż stałe wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego UE jest niezmiennym priorytetem. Stoimy przed poważnymi i złożonymi wyzwaniami transgranicznymi, które wymagają wspólnych wysiłków oraz współpracy na różnych poziomach, w tym w wymiarze operacyjnym i strategicznym. W kontekście współpracy operacyjnej istotne jest wdrożenie istniejących inicjatyw i pełne wykorzystanie dostępnych narzędzi na poziomie UE, zapewnienie odpowiedniego finansowania oraz zidentyfikowanie obszarów, które wymagają wzmocnienia.

W odniesieniu do przyszłości polityki migracyjnej i azylowej Polska popiera utrzymanie kompleksowego podejścia do migracji. Postulujemy, aby wszystkie proponowane rozwiązania uwzględniały kompetencje państw członkowskich i nie naruszały ich suwerenności w zakresie przyjmowania migrantów. W ocenie Polski właściwe funkcjonowanie strefy Schengen jest uwarunkowane przede wszystkim efektywną ochroną granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Kwestią istotną pozostaje również skuteczność w zakresie powrotów i readmisji, która wciąż nie jest zadowalająca.

Na nieformalnym posiedzeniu JHA omówiono również kwestie związane z zagrożeniami hybrydowymi. Polska stoi na stanowisku, że odpowiedź na te zagrożenia wymaga zintegrowanego podejścia zarówno na poziome UE, jak i poszczególnych państw członkowskich.

fot. © Prime Minister's Office, Finland

Zdjęcia (5)