W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd wspiera rozwój dróg lokalnych

07.05.2019

Premier Mateusz Morawiecki wręczył wojewodom czeki na dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.

Rząd wspiera rozwój dróg lokalnych

- Fundusz Dróg Samorządowych ma zmienić obraz polskich powiatów, polskich gmin, zwłaszcza tych, które do tej pory były trochę na uboczu arterii komunikacyjnych i możliwości budżetowych. Jest to program, który będziemy realizować wspólnie z wojewodami, dla dobra samorządów – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jak wskazał Prezes Rady Ministrów odprawa z wojewodami to również świadectwo wiarygodności i przejścia od dyskusji do działań. – Rozbudowa dróg samorządowych i zagwarantowanie ich właściwej jakości jest też bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz czystości powietrza. Drogi gminne, drogi powiatowe to nie tylko ekonomia, liczby. To drogi, które przemierzają każdego dnia miliony kierowców, kierując się do domów, miejsc pracy, szkół, szpitali, a więc życie codzienne Polaków. I dlatego tak bardzo zależy nam na tym, żeby ta wygoda, bezpieczeństwo, było jak najlepiej zapewnione – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podziękował w imieniu ministra Joachima Brudzińskiego wojewodom i ich współpracownikom za zaangażowanie przy realizacji Funduszu Dróg Samorządowych. Zaapelował także do wszystkich samorządowców o składanie wniosków na środki z programu. 

- Jest 6 mld złotych rocznie, by zrealizować Fundusz Dróg Samorządowych. To niebagatelna kwota będąca odpowiedzią na potrzeby samorządów. Nie zmarnujmy tej szansy. Składajmy wnioski, realizujmy drogi na potrzeby mieszkańców Polski powiatowej i gminnej. To program, który daje wielkie możliwości na europejskim poziomie – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.  

Fundusz Dróg Samorządowych powstał w październiku 2018 r. jako wynik diagnozy potrzeb Polaków i samorządów. Dzięki tym środkom dofinansowywane są remonty, budowa i modernizacja dróg lokalnych oraz budowa mostów w ciągach dróg samorządowych. Obecnie w realizacji znajduje się 112 zadań o łącznej długości 1419,5 km i wartości 56,3 mld zł.

Zdjęcia (10)