W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd wspiera samorządy

04.03.2019

Do Chojny (woj. zachodniopomorskie) na usuwanie skutków klęsk żywiołowych trafi 1,2 mln zł. Promesę na ten cel w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przekazał minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA podkreślił też, że z Funduszu Dróg Samorządowych tylko w tym roku na remont dróg w całym kraju przeznaczone zostanie blisko 6 mld zł.

Minister Joachim Brudziński oraz wiceminister Paweł Szefernaker w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie

- Dzisiaj wręczam tylko jedną promesę – poniekąd trzeba się z tego cieszyć. Oznacza to, że natura nas oszczędziła. Z drugiej strony – jeśli do jakichkolwiek nieszczęść by doszło, zawsze warto sięgać po pomoc, a ja jako szef MSWiA chętnie jej udzielę - powiedział Joachim Brudziński po przekazaniu Barbarze Roweckiej, burmistrz miasta i gminy Chojna promesy o wartości 1,2 mln zł. Rok wcześniej również ten sam samorząd otrzymał 868 tys. zł. - Chciałbym podziękować i pogratulować władzom samorządowym, że się z tym wnioskiem zwróciły – powiedział minister.

W latach 2016 – 2019 do samorządów w całym kraju rząd przekazał ponad 1,7 mld zł na remont lub odbudowę infrastruktury uszkodzonej w wyniku działania żywiołów. Szef MSWiA przypomniał, że rząd w całym kraju przywraca zlikwidowane posterunki Policji. Wspiera również działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym Ochotnicze Straże Pożarne.

36 mld zł na drogi lokalne 

Na Fundusz Dróg Samorządowych rząd planuje przeznaczyć 36 mld zł. Województwo zachodniopomorskie na dofinansowanie zadań jednorocznych realizowanych przez samorządy otrzyma ponad 174 mln zł. Limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie ponad 42 mln zł na każdy kolejny rok. – Będziemy odbudowywać drogi lokalne na Pomorzu Zachodnim bez oglądania się na barwy partyjne samorządowców – zapewnił minister Joachim Brudziński. – Te kwoty to również olbrzymie wyzwanie dla samorządowców, a także dla mieszkańców Polski gminnej i powiatowej, żeby zachęcali swoich włodarzy do merytorycznych wniosków – dodał. 

Dofinasowanie z funduszu może wynieść do 80 proc. wartości zadania i zależeć będzie od dochodów własnych samorządu. Wprowadzone rozwiązanie umożliwia staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów.

Nowe kompetencje delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie

- Od dziś delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie będzie podejmowała procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla obcokrajowców – poinformował wiceminister Paweł Szefernaker. 

Będzie ona obsługiwała powiaty: sławieński, koszaliński, kołobrzeski, białogardzki, świdwiński i szczecinecki oraz miasto Koszalin. Oznacza to, że decyzje w zakresie wydawania i uchylania zezwolenia na pracę dla przedsiębiorców mających  siedzibę wykonywanej działalności lub osób fizycznych  mieszkających w tych powiatach, będą wydawane wyłącznie w delegaturze urzędu w Koszalinie, niezależnie od miejsca złożenia wniosku. Dla pracodawców z pozostałych powiatów decyzje wydawane będą jak dotychczas, w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Od 4 marca ewentualne uzupełnianie dokumentów składanych przez pracodawców również realizowane jest zgodnie z podziałem powiatów.

W 2019 roku w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wydano blisko 17 tys. decyzji w sprawie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium RP.

Zdjęcia (4)