W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd zwiększył środki na pomoc dla samorządów

19.08.2019

O ponad 55 mln zł zwiększono pulę środków na odbudowę komunalnej infrastruktury technicznej, zniszczonej przez nagłe zjawiska pogodowe. Dzięki tej kwocie pomoc uzyskają powiaty i gminy z 9 województw.

Teczka MSWiA z motywem orła z Godła RP

Środki na odbudowę komunalnej infrastruktury technicznej zostały zwiększone o blisko 55,3 mln zł, do kwoty ponad 518 mln zł. Dzięki tym środkom Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał promesy na realizację zadań z list priorytetowych dla poszczególnych województw. Chodzi m.in. o naprawy dróg i mostów, zniszczonych w wyniku nawałnic zarówno w ubiegłym roku, jak i latach wcześniejszych. 

Do dofinansowania zakwalifikowano najwięcej zadań z województwa świętokrzyskiego (30 zadań w 13 gminach i 4 powiatach) oraz województwa małopolskiego (20 zadań w 9 gminach). Dofinansowanie otrzymają również jednostki samorządu terytorialnego z województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Szybka pomoc dla poszkodowanych w tym roku

Oprócz realizacji zadań z lat poprzednich, MSWiA na bieżąco reaguje również w kwestii szkód wyrządzonych w tym roku. Taka pomoc w postaci promes została udzielona samorządom z trzech województw: świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego, które zostały dotknięte nawałnicami w maju i czerwcu.

W województwie świętokrzyskim pomoc uzyska 15 gmin i 4 powiaty, na łączną kwotę blisko 15 mln zł. W województwie podkarpackim dofinansowanie otrzymają 3 gminy i jeden powiat na łączną kwotę ponad 3,5 mln zł. W województwie podlaskim ponad 3 mln zł zostaną przeznaczone dla powiatu sokólskiego. Łączna kwota promes na pokrycie strat z maja i czerwca tego roku to ponad 21,5 mln zł.

W bieżącym roku ze środków rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym realizację zadań w dorzeczach Odry i górnej Wisły, została przeznaczona dotychczas kwota ponad 518 mln zł na zadania związane z odbudową komunalnej infrastruktury technicznej. Pozwoli to na realizację 1147 zadań przez 288 gmin i 59 powiatów.