W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Przybiernów

14.04.2019

Ochotnicza Straż Pożarna w Przybiernowie dostała samochód ratowniczo-gaśniczy. - To co robicie, Wasze poświęcenie i praca okupione czasem Waszych bliskich to prawdziwa służba, za którą Wam dziękuję - powiedział Joachim Brudziński, który uczestniczył w przekazaniu auta.

Minister Joachim Brudziński podczas wystąpienia na uroczystości przekazania wozu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Przybiernowie w województwie zachodniopomorskim.

OSP w Przybiernowie funkcjonuje w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. - Pracujecie i służycie na rzecz lokalnej społeczności, na trudnych terenach Puszczy Goleniowskiej oraz przy drodze S3 – podkreślił minister. Jednostka działa na terenie 15 sołectw i 10 osad. W razie potrzeby wyjeżdża do działań na drodze S3 oraz przy linii kolejowej relacji Szczecin-Świnoujście. 

W ubiegłym roku ochotnicy brali udział w 80 zdarzeniach w Przybiernowie i na terenie powiatu goleniowskiego. W szeregach OSP Przybiernów działa 55 strażaków. 

Przekazany samochód zastąpił wysłużony wóz ratownictwa technicznego. Ze względu na ograniczenia techniczne, nie można było wykorzystywać auta do samodzielnych działań gaśniczych. Pojazd, który otrzymali teraz ochotnicy umożliwia prowadzenie takich akcji. Ponadto wóz wyposażony jest w zestaw oświetleniowy z agregatem prądotwórczym. Auto umożliwia przewożenie między innymi hydraulicznego zestawu ratowniczego oraz aparatów powietrznych.

Rząd wspiera ochotników

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców mniejszych miejscowości rząd systematycznie zwiększa nakłady finansowe na OSP. Tylko w 2018 roku ochotnicy z różnych źródeł otrzymali ponad 340 mln zł.  OSP zostały po raz pierwszy włączone do Programu Modernizacji Służb Mundurowych, z którego w ciągu czterech lat otrzymają łącznie 501 mln zł. 

- Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna zmienia się na lepsze. W latach 2016-2018, tu w zachodniopomorskim do OSP trafiły 44 wozy. To nie jest nasze ostatnie słowo, będą kolejne – zapowiedział minister Joachim Brudziński. W najbliższych miesiącach do tego regionu trafi 17 wozów ratowniczo gaśniczych. 

W województwie zachodniopomorskim w Krajowym Systemie-Ratowniczo Gaśniczym jest 188 jednostek OSP.

Zdjęcia (9)