W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służby podległe MSWiA wzięły udział w wielkiej defiladzie "Silni w sojuszach"

03.05.2019

Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze SOP wzięli udział w defiladzie „Silni w sojuszach”, która z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, odbyła się w Warszawie. Świętowaliśmy również 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na niebie zaprezentowały się m.in. policyjne śmigłowce Black Hawk. Defiladę obserwował szef MSWiA Joachim Brudziński oraz wiceminister Paweł Szefernaker.

Minister Joachim Brudziński uczestniczył w Wielkiej Defiladzie "Silni w sojuszach".

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, a druga na świecie po amerykańskiej.

Przed defiladą minister Joachim Brudziński wziął udział w uroczystościach z okazji obchodów Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie oraz w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

- Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem defilady. Podkreślił również, że mamy wspaniałych żołnierzy i świetnych funkcjonariuszy. - Zawsze ich mieliśmy, to nasza tradycja – zaznaczył prezydent.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja ulicami stolicy przejechało ponad 200 pojazdów. Nad Warszawą pojawiło się też 80 statków powietrznych. Oprócz czołgów i transporterów należących do wojska, swoje wyposażenie zaprezentowały także służby podległe MSWiA. Można było zobaczyć m.in.: samochody patrolowe, quady czy pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

Wśród sprzętu prezentowanego przez Policję pojawiły się śmigłowce Black Hawk. To najnowocześniejsze maszyny kupione przez formację w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych MSWiA. Są wykorzystywane przez jednostki antyterrorystyczne. Nie zabrakło też radiowozów wykorzystywanych do codziennej służby Policji oraz pojazdów specjalnych używanych do zabezpieczenia imprez masowych, czy jazdy w trudnym terenie. Obecna była także Motocyklowa Asysta Honorowa Komendy Stołecznej Policji, w skład której wchodzą policjanci ruchu drogowego.

Państwowa Straż Pożarna zaprezentowała pojazdy ratowniczo-gaśnicze, samochody ratownictwa chemicznego i medycznego. Swój sprzęt pokazała Straż Graniczna. Wisłostradą przejechały m.in. samochody patrolowe, terenowe, motocykle i quady SG. Można było także oglądać pojazdy obserwacyjne, które są wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny pozwalający wykrywać i rozpoznawać obiekty na granicy. One także zostały zakupione m.in. dzięki środkom z Programu Modernizacji.

W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. W  tym roku, po raz pierwszy, wraz z żołnierzami defilowało ponad 300 funkcjonariuszy służb podległych MSWiA -  Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Zaprezentowali się też przedstawiciele Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Straży Marszałkowskiej, Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilowały także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

Defilada przeszła Wisłostradą na trasie od skrzyżowania z ulicą Sanguszki do skrzyżowania z ulicą Karową.

Zdjęcia (26)