W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów Grupy G6 w Monachium

29.10.2019

W Monachium zakończyło się, trwające dwa dni (28-29 października br.), spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy G6. Stronę polską reprezentował Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w MSWiA.

Spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych w Monachium z udziałem MST

W trakcie spotkania ministrowie omówili kwestie reformy Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego, zarządzania przepływami migracyjnymi i zagrożeń dla funkcjonowania strefy Schengen. Podjęta została także dyskusja dotycząca kierunków współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Wielką Brytanią po okresie przejściowym w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wśród tematów szczytu Grupy G6 znalazły się też zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa, w szczególności w obszarze zwalczania treści terrorystycznych w Internecie. Ponadto ministrowie odnieśli się do kwestii bezpieczeństwa sieci 5G w kontekście zapewnienia bezpiecznej, wydajnej i odpornej na awarie infrastruktury krytycznej.

Grupa G6, funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, zrzeszającą największe państwa członkowskie UE: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Polskę.

Polska uczestniczy w pracach Grupy G6 od marca 2006 r. Spotkania na szczeblu ministrów służą prezentacji i zbliżaniu stanowisk państw grupy w dziedzinie spraw wewnętrznych w ramach Unii Europejskiej. Dotyczy to między innymi wzmocnienia wspólnych działań służących zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. W obszarze zainteresowania grupy jest też ochrona granic oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji.