W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprzęt o wartości 5,8 mln zł dla strażaków z Pomorza Zachodniego

13.04.2019

- To jest realny fundament budowy bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego - powiedział minister Joachim Brudziński w Szczecinie, podczas przekazywania sprzętu dla strażaków z województwa zachodniopomorskiego. Do regionu trafiło pięć samochodów i trzy łodzie o wartości 5,8 mln zł.

Przekazanie wozów ratowniczo-gaśniczych i łodzi dla PSP i OSP.

- W ręce strażaków, zarówno funkcjonariuszy PSP, jak i ochotników z OSP trafia kolejny sprzęt. Zakupiony jest dzięki dobrej współpracy samorządów – powiedział minister Joachim Brudziński. 

Średnie samochody ratowniczo-gaśnicze dostały jednostki PSP ze Szczecina, Szczecinka i Pyrzyc. Kolejne dwa auta otrzymały OSP w Kierzkowie oraz Stanominie. Z łodzi korzystać będą strażacy z Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie oraz w Kamieniu Pomorskim. Jedną jednostką pływającą wraz zestawem do ograniczania skażenia środowiska dysponować będzie OSP Bielkowo. 

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim przedstawicielom samorządów zaangażowanym w to wspólne budowanie, z rządem i Państwową Strażą Pożarną, poczucia bezpieczeństwa – powiedział minister. 

To kolejny nowoczesny sprzęt, który trafia do zachodniopomorskich strażaków. 
W latach 2015-2018 Państwowa Straż Pożarna w regionie otrzymała 75 różnych pojazdów. Ich wartość wyniosła łącznie ponad 45 mln zł. Poza tym funkcjonariusze wprowadzili do użytku inny sprzęt ratowniczy o wartości 5,5 mln zł. 

- Ta dzisiejsza uroczystość nie jest ostatnim słowem. Do druhów ochotników z gmin województwa zachodniopomorskiego, w najbliższych miesiącach trafi kolejnych 17 wozów ratowniczo gaśniczych – poinformował minister Joachim Brudziński. - Dla rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego bezpieczeństwo nie ma barw partyjnych – dodał szef MSWiA.

Wsparcie w postaci nowoczesnego sprzętu możliwe jest między innymi dzięki Programowi Modernizacji Służb Mundurowych. W latach 2017-2020 służby podległe MSWiA otrzymają z niego niemal 9,2 mld złotych. Środki przeznaczane są między innymi na nowy sprzęt i infrastrukturę. Resort planuje stworzenie nowego programu na kolejne lata. Ma on skupiać się na rozwoju służb i kapitału ludzkiego. W pracach nad nim ma również uczestniczyć strona społeczna. 

W 2018 roku zachodniopomorscy strażacy wyjechali do ponad 23 tysięcy zdarzeń. Prawie 10 tysięcy z nich stanowiły pożary, a 11 tysięcy to inne zagrożenia. Funkcjonariusze zanotowali też 1,3 tysiąca fałszywych alarmów. Do akcji wyjeżdżali średnio co 22 minuty. Pod względem liczby interwencji zachodniopomorscy strażacy w skali kraju są na 10 miejscu. 

Warto przypomnieć, że w 2018 roku 63 strażaków oraz 19 aut z tego regionu, brało udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Szwecji. 

W uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział między innymi parlamentarzyści, Czesław Hoc, poseł do PE, Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska, Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

Zdjęcia (9)