W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Straż Graniczna wyznaczyła priorytety na 2019 rok

21.02.2019

- Zarówno w wymiarze codziennej służby, jak i realizacji zadań związanych z wielkimi międzynarodowymi przedsięwzięciami Straż Graniczna wypełnia swoje zadania w sposób bardzo dobry - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński, podczas otwarcia odprawy rocznej Straży Granicznej.

Minister Jarosław Zieliński podczas odprawy roczna Straży Granicznej

W dwudniowej odprawie uczestniczy kierownictwo komendy głównej oraz komendanci oddziałów i ośrodków szkolenia Straży Granicznej, a także przedstawiciele związków zawodowych funkcjonariuszy oraz pracowników. Podczas spotkania przedstawione zostały priorytety, jakie w tym roku realizować będzie formacja. Funkcjonariusze poruszyli problematykę związaną z zagrożeniami nielegalną migracją oraz metodami, które są wykorzystywane do realizacji tego procederu. Omówiono też kwestie związane z ochroną granicy i kontrolą ruchu granicznego, m.in. przepustowość przejść granicznych, wykorzystywany sprzęt optoelektroniczny, współpracę z innymi służbami.

Na straży polskiej i unijnej granicy                   

Długość granicy państwowej, za którą odpowiada Straż Graniczna wynosi ponad 3,5 tys. km.  O jej bezpieczeństwo i szczelność dba 14,8 tys. funkcjonariuszy. Trzeba pamiętać, że wschodnia granica Polski to również zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Tylko w 2018 roku funkcjonariusze odprawili 52,3 mln podróżnych, a 77,5 tys. cudzoziemców otrzymało odmowę wjazdu do naszego kraju. Straż Graniczna zabezpieczyła też towar pochodzący z przestępstwa o wartości 280 mln zł.  W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim funkcjonariusze zlikwidowali największą działającą nielegalnie fabrykę papierosów. Ujawnili 13,5 mln sztuk papierosów oraz 16 ton tytoniu bez polskiej akcyzy o wartości około 20 mln zł. Razem z Europolem Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą, która organizowała obywatelom Wietnamu nielegalną migrację do Europy Zachodniej.

Nowoczesna służba

- Program i możliwości jakie on daje trzeba dobrze wykorzystać – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński, w kontekście realizacji przez Straż Graniczną Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Pieniądze, które z niego pochodzą umożliwiają zakup nowoczesnego sprzętu oraz budowę infrastruktury, która wspiera funkcjonariuszy. W 2018 roku formacja otrzymała z niego około 210 mln zł.  Dzięki temu oraz innym środkom w ubiegłym roku do Straży Granicznej trafiło 326 samochodów wartych prawie 47,7 mln zł. Z kolei wartość techniki specjalnej i uzbrojenia, które w 2018 roku otrzymali do dyspozycji funkcjonariusze wyniosła 73 mln zł. Program umożliwia też realizację inwestycji. W ubiegłym roku wybudowano placówki Straży Granicznej w Warszawie i Rudzie Śląskiej. Przygotowana została też dokumentacja na budowę kolejnych placówek oraz wież obserwacyjnych. Straż Graniczna przeznaczyła na to łączną kwotę prawie 96 mln zł, w tym 85 mln zł pochodziło z Programu Modernizacji. Z kolei w 2019 roku do służby w formacji trafią dwa nowe śmigłowce. - Niebawem przystąpimy do pracy nad projektem ustawy związanej z kolejnym trzecim krokiem modernizacji służb – zapowiedział wiceminister. 

Straż Graniczna wspiera zagranicznych partnerów             

- Chcę podziękować wszystkim osobom związanym z realizacją misji w postaci udziału naszych funkcjonariuszy w pomocy innych państwom. Wszędzie, gdzie Straż Graniczna się pojawi jest bardzo wysoko oceniana. Jest to powód do dumy – powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Warto podkreślić, że w 2018 r. w działaniach granicznych koordynowanych przez Frontex wzięło udział 218 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Służbę pełnili głównie w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii, Estonii, we Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie. Przebywali też na Ukrainie w ramach współpracy państw członkowskich UE z krajami trzecimi. Na miesięcznej operacji w Grecji był helikopter Straży Granicznej Anakonda wraz z 12-osobową załogą. Z kolei w ramach dwustronnej umowy w Macedonii funkcjonariusze zrealizowali 10 operacji, w których uczestniczyło w sumie 299 funkcjonariuszy Straży Granicznej. 

Zdjęcia (4)