W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukces służb w walce z przemytem narkotyków

05.12.2019

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, współpracując z Krajową Administracją Skarbową, udaremnili największą od lat próbę przemytu narkotyków w Unii Europejskiej. O sprawie poinformowali podczas konferencji prasowej 5 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki oraz Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Konferencja w KPRM

W konferencji wzięli również udział: gen. insp. Jarosław Szymczyk – komendant główny Policji oraz nadinsp. Piotr Walczak – szef Krajowej Administracji Skarbowej.

– Mamy sprawne służby finansowe, śledcze, policyjne, które działają na najwyższym poziomie. Dziękuję za sprawną akcję, za profesjonalizm. To przestępcy mają się bać silnego państwa, a nie obywatele przestępców – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. – To zapewne największy udaremniony przemyt ostatnich 30 lat – dodał.

Czarnorynkowa wartość kokainy i opium z Kolumbii, które odkryła Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji, to nawet 2,2 mld zł. To największe w ostatnich latach wykrycie próby przemytu i produkcji narkotyków, którą zajmowała się międzynarodowa grupa przestępcza.

– Funkcjonariusze Policji i Krajowej Administracji Skarbowej uratowali Europę przed zalewem ogromnej ilości kokainy. Wykrycie 2 ton narkotyków o wartości ponad 2 mld zł to wielkie osiągniecie naszych służb. – podkreślił podczas konferencji minister Mariusz Kamiński. – Bardzo dziękuję funkcjonariuszom Policji i Krajowej Administracji Skarbowej za tę niezwykłą akcję. To pokazuje jak ważna jest współpraca między służbami – dodał szef MSWiA.

W sprawę byli także zaangażowani funkcjonariusze niemieckiej Służby Celnej i Policji, którzy na terenie Niemiec zatrzymali jedną z osób biorących udział w tej samej grupie przestępczej i wykryli kolejne ilości narkotyków. W wyniku całej akcji zatrzymano m.in. obywateli Kolumbii, Iranu i Niemiec.

Sprawna akcja służb

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków działały na terenie województwa wielkopolskiego. Funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska rozbili grupę zajmującą się przemytem narkotyków na ogromną skalę po wielomiesięcznej obserwacji jej działań na terenie wielu województw.

Funkcjonariusze czekali jednak na odpowiedni moment, aby jak najskuteczniej uderzyć w przemytników. Ciężka praca KAS i CBŚP pozwoliła na jednoczesne przejęcie ogromnej ilości nielegalnego towaru w gdyńskiej bazie kontenerowej oraz zamknięcie fabryki kokainy i zlikwidowanie magazynu narkotykowego w województwie wielkopolskim.

Tragedia w Szczyrku

Podczas konferencji premier i minister spraw wewnętrznych odnieśli się również do tragedii w Szczyrku, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 8 osób. 

– Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy brali udział w akcji ratunkowej w Szczyrku – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że służby państwowe będą wyjaśniać, co było przyczyną tego zdarzenia. – Akcja ratunkowa, która toczyła się w Szczyrku, została zakończona i niestety wszystkie osoby przysypane gruzem zginęły. Na miejscu jest wicepremier Jacek Sasin, minister Maciej Wąsik oraz komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak. Przyczyny będą bardzo dokładnie zbadane – powiedział premier.

Zdjęcia (4)