W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

04.07.2019

- Efektem naszego dzisiejszego spotkania ma być taka organizacja współpracy oraz wzajemnego wsparcia, aby Bałkany Zachodnie, będące niezmiernie ważnym, a jednocześnie wrażliwym obszarem naszego kontynentu, stanowiły region bezpieczny i stabilny - powiedziała minister Elżbieta Witek, podczas wspólnego oświadczenia uczestników Szczytu Bałkanów Zachodnich, który został zorganizowany Poznaniu. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister Krzysztof Kozłowski.

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

W trakcie spotkania ministrowie i przedstawiciele poszczególnych krajów, biorących udział w szczycie dyskutowali o aktualnej sytuacji migracyjnej oraz współpracy regionalnej związanej ze wspólnymi zagrożeniami. Chodzi między innymi o handel i przemyt ludzi, zjawisko współczesnego niewolnictwa oraz przemyt narkotyków. Uczestnicy poruszyli także kwestie związane z dostępem do broni oraz problematykę korupcji w regionie Bałkanów Zachodnich. 

Minister Elżbieta Witek podkreśliła, że dla polskiego rządu bezpieczeństwo obywateli jest absolutnym priorytetem. Dlatego kładziemy nacisk na działania zmierzające do zmniejszenia presji migracyjnej oraz zabezpieczenia Europy i Polski przed napływem nielegalnych migrantów. - Należy wspierać kraje pochodzenia migrantów oraz tranzytu, aby zjawisko nielegalnej migracji zwalczać jeszcze u jego źródeł. Polska konsekwentnie sprzeciwia się narzucaniu przymusowej relokacji imigrantów. Na przymusowe przyjmowanie migrantów do Polski nigdy nie będzie zgody rządu Prawa i Sprawiedliwości, gdyż jest to kwestia bezpieczeństwa Polaków – podkreśliła minister. 

Przykładem wsparcia jest między innymi pomoc polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę w krajach borykających się z problemem migracyjnym. Polska w latach 2015-2016 udzielała pomocy Słowenii, a obecnie wspiera Macedonię Północną, gdzie do ochrony granicy oddelegowani są funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej. 

We wspólnym oświadczeniu prasowym uczestniczyli Oliver Spasovski, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Macedonii Północnej, Marco Wanderwitz, parlamentarny sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec, Milko Berner, wiceminister spraw wewnętrznych Bułgarii. 

Rozmowy bilateralne 

Minister Elżbieta Witek uczestniczyła też w spotkaniach bilateralnych. Minister Elżbieta Witek rozmawiała z Boštjanem Poklukarem, ministrem spraw wewnętrznych Słowenii, który pogratulował doskonałego przygotowania organizacyjnego Szczytu w Poznaniu. Oboje ministrowie podkreślili dobrą współpracę pomiędzy służbami policyjnymi oraz strażnikami granicznymi z obu państw.   

Szefowa MSWiA spotkała się z Benem Wallacem, sekretarzem stanu ds. bezpieczeństwa i przestępczości gospodarczej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Elżbieta Witek zwróciła uwagę na potrzebę zagwarantowania Polakom mieszkającym na Wyspach Brytyjskich, takich samych praw, jakie będą mieli Brytyjczycy mieszkający w Polsce, w przypadku bezumownego brexitu. Chodzi tu o ochronę naszych rodaków, mieszkających w Zjednoczonym Królestwie w taki sposób, aby ich dotychczasowe prawa pobytowe nie zostały w żaden sposób uszczuplone.

Proces Berliński

Szczyt Bałkanów Zachodnich to główne wydarzenie polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim. Polska objęła w nim przewodnictwo w 2019 roku. Proces to inicjatywa wspierająca współpracę regionalną państw Bałkanów Zachodnich i uzupełniająca politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Bierze w niej udział sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami na członków Unii Europejskiej oraz niektóre państwa członkowskie UE. Polska dołączyła do Procesu w 2018 roku, wcześniej uczestniczyła w szczycie londyńskim w charakterze obserwatora. 

Szczyt w Poznaniu rozpoczął się w środę (3 lipca br.) i potrwa do piątku. W czwartek oprócz spotkań ministrów spraw wewnętrznych rozmowy prowadzili szefowie resortów spraw zagranicznych i gospodarki. 

Na piątek (5 lipca br.) zaplanowany jest Szczyt Liderów czyli spotkanie najwyższych rangą przedstawicieli partnerów Procesu Berlińskiego. Liderzy będą dyskutować o najważniejszych dla regionu Bałkanów Zachodnich sprawach. 

Zdjęcia (15)