W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA do nowo mianowanych oficerów: to służba wyjątkowa

28.02.2019

– Jestem zbudowany tym, że dzisiaj wypromowani oficerowie będą stanowili nową kadrę polskiej Policji i będą fundamentem służb w silnym społeczeństwie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem Joachimem Brudzińskim wziął udział w mianowaniu na stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Promocję otrzymało 249 funkcjonariuszy i 24 funkcjonariuszki.

Promocja oficerska w Szczytnie

O spoczywającej na nowo mianowanych oficerach Policji odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polaków i innych funkcjonariuszy, których pracą będą kierować, przypomniał szef MSWiA.

– Wybraliście wyjątkowo trudny, wymagający poświęceń zawód, ale jest to też służba wyjątkowo piękna, bo za Waszą ofiarnością idzie ogromna wdzięczność wszystkich Polaków. Teraz, gdy już pojawiły się gwiazdki na Waszych ramionach musicie być wzorem i przewodnikiem dla funkcjonariuszy, którzy będą Wam podlegać – powiedział minister Joachim Brudziński.

Szef MSWiA zaznaczył także, że promocja odbywa się w szczególnym okresie. W ubiegłym roku minęło 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Z kolei w tym roku polska Policja będzie obchodziła setną rocznicę powołania.

– To dzień szczególny nie tylko w Waszym życiu, ale w życiu całej Ojczyzny. W 100-lecie polskiej Policji na Waszych ramionach pojawiły się oficerskie gwiazdki – powiedział minister Joachim Brudziński. 
Obecny na uroczystości wiceminister Jarosław Zieliński, gratulując podkomisarzom Policji, podziękował za ich codzienną służbę. Podkreślił, że rząd wspiera działania Policji. Wyraził przekonanie, że nowo mianowani oficerowie będą tworzyć taką Policję, jakiej potrzebuje społeczeństwo: groźną dla przestępców i przyjazną dla obywateli.

Policyjny kurs oficerski trwa ok. 6 miesięcy i odbywa się w systemie dziennym. Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. Policjanci pogłębiają swoją wiedzę w zakresie m.in. prawa, psychologii, cyberprzestępczości czy terroryzmu. Szkolenie kończy się obowiązkowym egzaminem.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to jedyna placówka w Polsce, która prowadzi kursy oficerskie. Zdobyta w czasie kursu specjalistyczna wiedza i umiejętności umożliwiają wykonywanie zadań zawodowych na wyższym poziomie, a także pozwalają na objęcie stanowisk kierowniczych. Absolwenci szkoły oficerskiej to przede wszystkim eksperci pionu służby prewencyjnej bądź kryminalnej. To też osoby, które potrafią kierować zespołami ludzkimi i kształtować politykę kadrową.

Zdjęcia (22)