W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA na odprawie służb z województwa opolskiego

18.03.2019

- Opolszczyzna jest regionem wyjątkowym – jest to województwo przygraniczne, ważny ciąg komunikacyjny, niestety, często dotykany różnymi klęskami. W takich sytuacjach funkcjonariusze są zawsze u boku obywateli, za co chciałbym im dzisiaj podziękować - powiedział minister Joachim Brudziński podczas odprawy z funkcjonariuszami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej z województwa opolskiego.

Wręczanie Młodego Bohatera - wspólne zdjęcie

Odprawa z kadrą kierowniczą opolskiej Policji, Straży Pożarnej i dowództwem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się w poniedziałek (18 marca br.) w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Wzięli w niej udział także: gen. insp. Jarosław Szymczyk – komendant główny Policji, gen. bryg. Leszek Suski – komendant główny PSP, gen. bryg. Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej oraz Adrian Czubak – wojewoda opolski.

Podczas odprawy podsumowano działalność służb w regionie. W 2018 r. strażacy w województwie opolskim odnotowali około 12,6 tys. interwencji. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej m.in. realizowali zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej w związku z organizowanym w Polsce szczytem klimatycznym COP24. Mieszkańcy województwa opolskiego mogą się czuć bezpiecznie także dzięki odtwarzanym posterunkom Policji. W zeszłym roku otwarto posterunki w Tarnowie Opolskim i Tułowicach, a w tym roku planowane jest otwarcie posterunków w Prószkowie i Skarbimierzu.

Szef MSWiA zaznaczył, że 2019 to wyjątkowy rok – obchodzimy 100-lecie powstania Policji, ale również powoli wchodzimy w czas upamiętniania Powstań Śląskich. Minister podziękował – również w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - funkcjonariuszom z Opolszczyzny za ich służbę. - Służby mundurowe mają w osobie pana premiera sprawdzonego przyjaciela – podkreślił.

W województwie opolskim pełni służbę blisko 2,5 tys. policjantów oraz 1040 strażaków PSP. W Śląskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę 620 funkcjonariuszy, w tym 55 w placówce Straży Granicznej w Opolu.

Środki z Programu Modernizacji Służb Mundurowych 

Podczas odprawy podsumowano także wykorzystanie środków z Programu Modernizacji Służb Mundurowych w województwie opolskim. – Każda złotówka zainwestowana w służby mundurowe jest złotówką dobrze wydaną, dobrze zainwestowaną – powiedział minister Joachim Brudziński.

W latach 2017-2019 w ramach Programu Modernizacji łączna wartość realizowanych inwestycji dla Policji w województwie opolskim wynosi ponad 25 mln zł - w tym roku to blisko 9 mln zł. Spośród największych prowadzonych inwestycji można wymienić m.in. rozbudowę siedziby Komendy Powiatowej Policji w Brzegu oraz budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. Oprócz inwestycji budowlanych i remontów realizowane są również zakupy sprzętu. W 2018 r. zakupiono m.in. 89 samochodów nieoznakowanych za łączną kwotę blisko 4,7 mln zł, z czego 13 pojazdów przekazano dla KWP w Opolu.

Dla opolskich jednostek PSP przeznaczono ze środków Programu Modernizacji w latach 2018-2019 ponad 743 tys. zł na zakup sprzętu informatyki i łączności oraz ponad 1,2 mln zł na zakup odzieży ochronnej i specjalnej. Ze środków programu realizowana jest również rozbudowa strażnicy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Grodkowie. W 2019 r. zaplanowano na ten cel ponad 1,5 mln zł, a na 2020 r. blisko 2 mln zł.

W ramach Programu Modernizacji Śląski Oddział SG w latach 2017-2018 zrealizował inwestycje za ponad 4,6 mln zł. W placówce SG w Opolu w ramach programu zrealizowano remonty i zakupy sprzętu za łączną kwotę blisko 987 tys. zł. Od 2017 r. z Programu Modernizacji zakupiono na potrzeby Śląskiego Oddziału Straży Granicznej 33 pojazdy (za ponad 4,4 mln zł), a także sprzęt (m.in. kamizelki kuloodporne i urządzenia do badań autentyczności dokumentów) za ponad 1 mln zł. W tym roku oddział ma otrzymać kolejnych 9 nowych pojazdów.

- Przed naszymi służbami stają wciąż nowe zadania. Chciałbym zapewnić, że otrzymacie wsparcie – będziemy zabiegać o nowe środki na coraz lepsze bieżące funkcjonowanie służb mundurowych – zapowiedział szef MSWiA.

Nowi „Młodzi Bohaterowie”

Podczas spotkania w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim minister Joachim Brudziński wręczył również medale „Młodego Bohatera”, przyznawane za bohaterską postawę dzieci i młodzieży. Medale odebrali: 17-letnia Karolina i 14-letni Denis. Karolina uratowała 70-letniego mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo. Natomiast Denis jako pierwszy zauważył pożar w domu wielorodzinnym i zaalarmował o tym wszystkich mieszkańców. Dzięki jego szybkiej reakcji nikomu nic się nie stało.

– Karolina i Denis są najlepszym dowodem na to, że nie wiek czy mundur decydują o tym, kto jest bohaterem, ale mężne serce, przytomność umysłu i wychowanie. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Wy uratowaliście takich światów kilkanaście – powiedział minister Joachim Brudziński wręczając medale.

Akcja „Młody Bohater” to zapoczątkowana w 2016 r. inicjatywa MSWiA, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Medale „Młodego Bohatera” są wręczane dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Wręczone dzisiaj medale to 103 i 104 przyznane wyróżnienia.

Zdjęcia (8)