W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA omówił sytuację pogodową na Śląsku

23.05.2019

Sytuacja hydrometeorologiczna w województwie śląskim była tematem posiedzenia sztabu kryzysowego, który dziś (23 maja 2019 r.) zebrał się w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Minister Joachim Brudziński oraz wojewoda Jarosław Wieczorek omówili sytuację w regionie z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Odprawa Sluzb Bielsko Biala

Nadbryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP, poinformował, że straż monitoruje zagrożenie. Zwiększono stan osobowy funkcjonariuszy PSP, którzy mogą pomagać w usuwaniu skutków wzmożonych opadów. Strażakom pomagają policjanci, którzy ułatwiają m.in. dojazd służb ratunkowych do poszkodowanych. Wsparciem jest także 13. Śląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, która do pomocy oddelegowała 150 żołnierzy, mających do dyspozycji sprzęt inżynieryjny. Do działań gotowi są także żołnierze Sił Zbrojnych RP – 60 żołnierzy z batalionu z Bielska-Białej czeka na informację o konieczności pomocy. - W tej chwili mamy decyzję wójta gminy Wilkowice o przeprowadzeniu ewakuacji, która dotyczy 120 osób. Zaleciłem komendantowi wojewódzkiemu PSP i pozostałym służbom, by w pełnej współpracy z wójtem i starostą służyli pomocą – powiedział minister Joachim Brudziński.

Obecnie wszystkie drogi wojewódzkie na Śląsku są przejezdne, choć występują utrudnienia. Problemów należy także spodziewać się na torach - na szlaku kolejowym Katowice - Muchowiec na skutek podmycia rosnących w pobliżu drzew została zerwana sieć trakcyjna, a na odcinku Mysłowice - Brzezinka utrudnienia w ruchu spowodowały konary powalonego drzewa.

Wojewoda Jarosław Wieczorek zapewnił, że sytuacja w województwie jest monitorowana. - Jesteśmy w stałym kontakcie, wymieniamy się informacjami, żeby zapewnić bezpieczeństwo – powiedział. Minister Joachim Brudziński podziękował służbom i instytucjom za koordynację działań, wskazując, że mają one jeden cel – bezpieczeństwo mieszkańców. - Zapewniam wszystkich mieszkańców Podbeskidzia, że w każdej trudnej sytuacji mogą liczyć na Straż Pożarną, Policję oraz Wojsko Polskie i na pewno nie będą pozostawieni sami sobie. O każdej porze dnia i nocy państwo będzie stało po stronie obywateli - powiedział szef MSWiA. - Na ręce panów komendantów chcę złożyć podziękowania funkcjonariuszom PSP oraz druhom OSP, bo na nich zawsze w pierwszej kolejności mieszkańcy mogą liczyć. Dziękuję też funkcjonariuszom Policji i przedstawicielom Wojska Polskiego – dodał.

Zdjęcia (5)