W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA przekazał promesę na remont mostu w Górkach Noteckich

23.03.2019

Dzięki środkom z budżetu państwa wyremontowany zostanie most w miejscowości Górki Noteckie. Dziś (23 marca br.) minister Joachim Brudziński przekazał staroście strzelecko-drezdeneckiemu promesę na sfinansowanie tej inwestycji.

Minister Joachim Brudziński wręcza promesę

- Mam dziś zaszczyt złożyć w imieniu rządu premiera Mateusza Morawieckiego kolejną promesę na ręce przedstawicieli samorządu, a co za tym idzie przeznaczyć kolejne środki na wsparcie i odbudowę infrastruktury zniszczonej wskutek nawałnic – powiedział podczas spotkania w siedzibie powiatu strzelecko-drezdeneckiego minister Joachim Brudziński. Środki na remont zniszczonego mostu pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym realizację zadań w dorzeczach Odry i górnej Wisły. Kwota promesy przekazanej dziś przez szefa MSWiA wynosi 700 tys. zł.

MSWiA pomaga samorządom w całej Polsce w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. W tym roku ze środków rezerwy celowej na odbudowę infrastruktury komunalnej przekazano samorządom w całej Polsce wsparci w wysokości blisko 430 mln zł.

W latach 2016-2019 samorządy z całego kraju otrzymały:

  • ponad 1,8 miliarda zł na remont lub odbudowę infrastruktury komunalnej uszkodzonej w wyniku działania żywiołów;
  • 184,6 mln zł na zadania związane z zabezpieczeniem osuwisk;
  • ponad 38,6 mln zł na zadania związane z ochroną wąwozów lessowych.

Z tych środków łącznie wyremontowano m.in. około 3,4 tys. km dróg. Jak zaznaczył minister Joachim Brudziński, rząd przeznacza pieniądze na remonty m.in. dróg zniszczonych nawet w latach 2009-2010. Zniszczenia powstające w infrastrukturze komunalnej związane są przede wszystkim z dużymi opadami deszczu, nawałnicami i powodziami.

- Życzę wszystkim przedstawicielom samorządów, aby te nawałnic zbyt często, a najlepiej w ogóle, do was nie docierały – powiedział szef MSWiA. Jak jednak zaznaczył, rząd jest gotowy wspierać wszystkie samorządu, które będą potrzebować pomocy. Dzięki wsparciu finansowemu z rezerwy celowej budżetu państwa w latach 2016-2018 w powiecie strzelecko-drezdeneckim zostały zrealizowane 4 zadania. W ramach tych środków odbudowano m.in. most i 6 przepustów. W tym roku ze środków z promesy zostanie wyremontowany most w Górkach Noteckich.

W przekazaniu promesy w Starostwie Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, oprócz ministra Joachima Brudzińskiego, wzięli także udział m.in.: Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, a także przedstawiciele lokalnych samorządów. 

Zdjęcia (6)