W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MSWiA spotkał się ze strażakami z woj. kujawsko-pomorskiego z okazji Dnia Strażaka

05.05.2019

Premier Mateusz Morawiecki i minister Joachim Brudziński spotkali się w Rypinie ze strażakami z woj. kujawsko-pomorskiego. Okazją do tego spotkania był piknik sportowy zorganizowany przez Fundację Orlen – Dar Serca z okazji Dnia Strażaka.

Dzień Strażaka w Rypinie

- Drodzy strażacy, w Wasze święto chcę w imieniu wszystkich rodaków podziękować za waszą gotowość, czujność, odwagę i bohaterstwo – powiedział do strażaków premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył, w zeszłym roku funkcjonariusze i druhowie interweniowali ponad pół miliona razy.- Można powiedzieć, że co minutę gdzieś w Polsce straż pożarna wyrusza na akcję – dodał. Szef rządu życzył też strażakom, aby ten rok – podobnie jak poprzedni - zakończył się dobrze, czyli bez śmiertelnych wypadków. - Oby kolejne wasze wyjazdy na ratunek zawsze kończyły się szczęśliwym powrotem – podsumował.

Minister Joachim Brudziński wskazał na rolę, którą codziennie odgrywają strażacy w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. - Najwyższe zaufanie, jakim dziś w Polsce cieszą się strażacy, to najlepszy dowód, że bardzo dobrze wykonują słowa swojej przysięgi, dbając o nasze bezpieczeństwo – powiedział szef MSWiA. Minister podziękował też strażakom za codzienną służbę i poświęcenie.

Piknik, który odbył się 5 maja 2019 r. w Rypinie, był także okazja do nagrodzenia Ochotniczych Straży Pożarnych, które działają już ponad 100 lat. Nagrody z rąk premiera Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka odebrali przedstawiciele OSP z Rypina, Trąbina, Sadłowa i Skrwilna – warto zauważyć, że pierwsza z wymienionych OSP funkcjonuje już od 138 lat, OSP Trąbin i Sadłowo od 109 lat, a OSP Skrwilno od 102 lat.

Minister Joachim Brudziński wraz z prezesem Danielem Obajtkiem wręczyli także czterem strażakom z OSP nagrody za ich długoletnią działalność. Druhowie Mieczysław Wardencki, Karol Derdowski i Jerzy Talar działają w lokalnych OSP już od 65 lat – czwartym nagrodzonym został Mieczysław Milewski, który wspiera swoją OSP od 60 lat.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski wręczył dziesięciu strażakom z Państwowej Straży Pożarnej wyróżnienia za ich działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Nagrody otrzymali m.in. bryg. Paweł Warlikowski - Komendant Powiatowy PSP w Golubiu-Dobrzyniu, jeden z najbardziej doświadczonych strażaków w województwie kujawsko-pomorskim z ponad 37-letnim stażem służby, a także mł. bryg. Tomasz Czajka - dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w zeszłym roku strażacy interweniowali 28 424 razy. To spadek w porównaniu do 2017 r., kiedy interwencji było 31 324 (czyli o 2900 więcej). W 2017 roku ponad 8 tysięcy wszystkich interwencji stanowiły te związane z sierpniową nawałnicą, która przeszła przez teren województwa. W zeszłym roku w powiecie rypińskim strażacy interweniowali 811 razy (w 2017 r. 682) – pożarów było 157, miejscowych zagrożeń 639, a fałszywych alarmów 15.

Zdjęcia (14)