W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szefowa MSWiA do funkcjonariuszy we Wrocławiu: Jesteście wyznacznikiem poczucia bezpieczeństwa

12.07.2019

Minister Elżbieta Witek spotkała się z policjantami i strażakami z Dolnego Śląska. Na wstępie szefowa MSWiA odniosła się do poszukiwań zaginionego 5-letniego Dawida.

Odprawa w PSP Wroclaw

- Tą sprawą żyje dziś cała Polska. Nie ustajemy w poszukiwaniach chłopca. Zaangażowane są w to bardzo duże siły i środki nie tylko Policji, ale także Państwowej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Chcę podziękować służbom i podkreślić znakomitą ich współpracę. Robimy wszystko i nie tracimy nadziei. Działania trwają cały czas – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Podczas odpraw, które odbyły się w piątek (12 lipca br.) we Wrocławiu, szefowa MSWiA przypomniała o priorytetach rządu, jakim jest m.in. bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to inwestowanie w sprzęt i modernizacja, dlatego do 2020 r. realizowany jest Program Modernizacji Służb Mundurowych o wartości 9,2 mld zł. Na kolejne lata przygotowywana jest trzecia edycja programu. Będzie on oparty o rozwój kapitału ludzkiego.

Minister Elżbieta Witek podkreśliła wszechstronność Państwowej Straży Pożarnej oraz wzorową współpracę z druhami ochotnikami. OSP odgrywa istotną rolę w systemie bezpieczeństwa, dlatego może liczyć na wsparcie państwa. Tylko w 2018 r. OSP otrzymały z różnych źródeł ponad 340 mln zł. Są też beneficjentami Programu Modernizacji, z którego otrzymają 501 mln zł. Nowością jest decyzja rządu, który chce przeznaczyć dla ochotników dodatkowe środki. Rada Ministrów przyjęła 9 lipca br. projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć strażaków ochotników dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej upowszechniać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne i sportowe związane z ochroną i prewencją przeciwpożarową.           

Szefowa MSWiA przypomniała o wysokim zaufaniu Polaków zarówno do strażaków, jak i policjantów oraz podziękowała za poczucie bezpieczeństwa, jakie dają. - To ogromna radość i duma, kiedy słyszę od osób przyjeżdżających z zagranicy, że zazdroszczą nam naszych służb. To, że służby tak świetnie funkcjonują to zasługa moich poprzedników, Waszego generała, ale przede wszystkim Was, funkcjonariuszy, i pracowników cywilnych. Jesteście wyznacznikiem poczucia bezpieczeństwa – powiedziała szefowa MSWiA zwracając się do policjantów. Podziękowała funkcjonariuszom za zaangażowanie w sprawę ujęcia podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, a także za ratowanie ludzkiego życia w czasie wolnym od służby.  

Podczas odpraw minister zwracała uwagę na szczególne położenie Dolnego Śląska. Utrzymanie bezpieczeństwa na terenie, na którym przebiega gęsta sieć dróg, w tym dwie autostrady oraz granica państwa wymaga wzmożonej uwagi i pracy służb.

Bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku

W zeszłym roku policjanci z Dolnego Śląska przeprowadzili łącznie prawie 430 tysięcy interwencji. Strażacy odnotowali w tym samym czasie ponad 46 tysięcy interwencji, natomiast w tym roku już ponad 24 tysiące. W Państwowej Straży Pożarnej na Dolnym Śląsku służbę pełni ponad 2 tysiące funkcjonariuszy. Wspierani są przez około 12 tysięcy strażaków ochotników z ponad 700 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym 265 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Na ten rok w dolnośląskiej Policji zaplanowano inwestycje, których wartość wyniesie ponad 155 mln zł, z czego ponad 102 mln zł będą pochodzić z Programu Modernizacji. Wśród inwestycji, które będą lub są realizowane, jest m.in. budowa nowych komisariatów w Kowarach, Wałbrzychu (z siedzibą w Szczawnie-Zdroju), Sycowie i Bogatyni, a także budowa lub remont komend powiatowych w Bolesławcu, Polkowicach i Lwówku Śląskim. Do tej pory zmodernizowano m.in. posterunki w Świerzawie, Pieszycach i Miękini. Dla policjantów z Dolnego Śląska, w ramach Programu Modernizacji, kupowane są pojazdy służbowe (w sumie będzie ich 260 za ponad 20 mln zł), wyposażenie osobiste oraz sprzęt.

Zmienia się także dolnośląska PSP. W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Kontynuowana jest modernizacja i rozbudowa Komendy Powiatowej PSP w Lubinie. Do strażaków trafiają nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze oraz wyposażenie.   

Zdjęcia (10)