W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szefowa MSWiA spotkała się z policjantami ze Szkoły Policji w Słupsku

22.07.2019

Minister Elżbieta Witek spotkała się z funkcjonariuszami ze Szkoły Policji w Słupsku. Podczas obchodów Święta Policji szefowa MSWiA odznaczyła policjantów medalami za długoletnią służbę i wręczyła odznaki „Zasłużony Policjant”. Podczas wystąpienia minister odniosła się też do ostatnich wydarzeń z Białegostoku.

Przegląd pododdziałów Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych filarów naszego państwa, a Wasza formacja jest jego niezwykle ważnym elementem – powiedziała minister Elżbieta Witek do funkcjonariuszy ze Szkoły Policji w Słupsku. – Mundur, który nosicie, jest zaszczytem, ale także zobowiązaniem i odpowiedzialnością – dodała.

Podczas wystąpienia szefowa MSWiA odniosła się do wydarzeń z Białegostoku. – Nie było, nie ma i nie będzie zgody na to, żeby atakować kogokolwiek, bez względu na to, jakie ma poglądy czy przekonania. Wszyscy obywatele mają się w Polsce czuć bezpiecznie – powiedziała minister Elżbieta Witek. Dodała, że wszyscy, którzy łamią prawo, muszą się liczyć z konsekwencjami swoich zachowań. Jak podkreśliła, nie ma także zgody na ataki na policjantów. – Taki atak jest atakiem na państwo polskie – powiedziała szefowa MSWiA.

Podczas obchodów Święta Policji w Szkole Policji w Słupsku minister Elżbieta Witek wręczyła medale „Za długoletnią służbę” oraz odznaki „Zasłużony Policjant”. Mianowanie na wyższe stopnie służbowe otrzymało 30 policjantów. Szefowa MSWiA podziękowała funkcjonariuszom i słuchaczom ze Szkoły Policji za to, że reagują i pomagają także po służbie. Z jej rąk specjalne wyróżnienia odebrali pracownik słupskiej szkoły st. sierż. Maciej Witka, który od lat współorganizuje m.in. akcję „świąteczna paczka” dla dzieci z domów dziecka, oraz słuchacz słupskiej szkoły post. Marcin Mariak, który w maju tego roku udzielił pomocy ofiarom wypadku samochodowego.

Szkoła w Słupsku to najstarsza szkoła Policji w Polsce. Specjalizuje się w szkoleniu policjantów prewencji, czyli takich, których służba ma bezpośredni wpływ na stan porządku publicznego oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Szkoła jest jedyną, która kształci policjantów wyjeżdżających na misje zagraniczne – obecnie trwa szkolenie policjantów wyjeżdżających do Kosowa. W szkole prowadzone są szkolenia zawodowe podstawowe oraz kursy specjalistyczne. W ubiegłym roku kursy podstawowe ukończyło ponad 1500 policjantów, a specjalistyczne 2725. Słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu prawa, zapobiegania przestępczości, kryminalistyki, taktyki i technik interwencji, psychologii, pierwszej pomocy, wyszkolenia strzeleckiego oraz obsługi sprzętu, uczą się pełnić służbę patrolowo-interwencyjną i konwojowo-ochronną, poznają specyfikę pracy dzielnicowego i dyżurnego jednostki. W okresie wakacyjnym słuchacze dbają o bezpieczeństwo mieszkańców nadmorskich miejscowości, pełniąc służbę patrolową – w tym roku służyli m.in. w Łebie i Darłowie.

W Święcie Policji w słupskiej Szkole Policji, oprócz minister Elżbiety Witek, wzięli także udział m.in. nadinsp. Kamil Bracha – z-ca Komendanta Głównego Policji, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, samorządowcy, przedstawiciele innych służb oraz rodziny funkcjonariuszy i słuchaczy. Przed główną uroczystością na terenie słupskiej Szkoły Policji zorganizowany został piknik dla rodzin. Był on okazją do przyjrzenia się z bliska pracy policjantów. Podczas pikniku można było zobaczyć sprzęt, którym dysponuje Policja, obejrzeć miasteczka ruchu drogowego, a także przyjrzeć się pokazom technik interwencji.

Zdjęcia (17)