W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustalono termin kolejnego polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu

07.03.2019

- Jesteśmy przekonani, że te rozmowy i ten powrót do relacji w ramach Okrągłego Stołu pozwoli wyjaśnić wiele wątpliwości, które pojawiają się wśród Polonii w Niemczech. Przedstawiliśmy dziś jakie są oczekiwania strony polskiej, oczekiwania Polonii w Niemczech - powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker po zakończeniu polsko-niemieckiego spotkania dotyczącego przygotowań do rozmów Okrągłego Stołu. Strony ustaliły jego termin na czerwiec tego roku, obrady odbędą się w Niemczech.

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania w MSZ

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się dziś (7 marca br.) spotkanie dotyczące przygotowań do kolejnego, polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu. W spotkaniu wzięli udział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, a ze strony niemieckiej wiceminister spraw wewnętrznych RFN Stephan Mayer oraz Pełnomocnik Rządu RFN ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Wysiedleńców Bernd Fabritius. Strony ustaliły termin obrad Okrągłego Stołu ws. Wspierania społeczności polskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Polsce na czerwiec 2019 r.

– Pan minister Mayer rozpoczynając dzisiejsze rozmowy powiedział, że te relacje i więzi polsko-niemieckie nigdy jeszcze nie były tak bliskie, jak są dziś. Warto o tym wspomnieć, bo bardzo często odmienne zdanie można usłyszeć w opinii publicznej – powiedział w swoim wystąpieniu po spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Ostatnie polsko-niemieckie rozmowy Okrągłego Stołu odbyły się w 2015 roku w Warszawie. Ich celem jest doprowadzenie do pełnej realizacji polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Zdjęcia (4)