W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Krakowie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją pogodową

23.05.2019

Premier Mateusz Morawiecki, a także wicepremier Beata Szydło i ministrowie Joachim Brudziński i Andrzej Adamczyk, wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce. Od wtorku w całym kraju strażacy interweniowali ponad 3 tys. razy w związku z usuwaniem skutków burz i silnych opadów deszczu.

 Posiedzenie sztabu kryzysowego

Podczas odprawy, która odbyła się 23 maja 2019 r., przedstawiciele służb i instytucji poinformowali szefa rządu o działaniach, które podejmują podczas walki z żywiołem. - Zakres interwencji jest naprawdę szeroki. Tam, gdzie już się da, będą usuwane skutki i będziemy starać się zapobiegać pogorszeniu sytuacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki. St. bryg. Marek Bębenek - Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – poinformował, że w ostatnich działaniach na terenie województwa brało udział ponad 3 tys. strażaków, którzy interweniowali w każdym powiecie. Wśród zgłoszeń, do których wyruszała straż, były m.in. lokalne podtopienia. Strażakom pomagali policjanci, którzy są gotowi do dalszych działań – na ich wyposażeniu pozostaje m.in. śmigłowiec Black Hawk.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował służbom – m.in. funkcjonariuszom PSP, druhom OSP i żołnierzom z Wojsk Obrony Terytorialnej - za koordynację działań. Premier poprosił też szefa MSWiA, aby ten udał się na Śląsk, gdzie doszło do zwiększonej liczby interwencji strażaków w związku z opadami deszczu. Wczoraj w całym kraju w działania zaangażowanych było ponad 10 tys. strażaków z PSP i OSP. Od wtorku najwięcej interwencji (ponad 1100), w tym zalanych budynków i posesji, odnotowano na Podkarpaciu.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik powiedział, że prawdopodobnie dziś wieczorem odbędzie się kolejne spotkanie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, podczas którego zostanie omówiona aktualna sytuacja w regionie.

W południowych i południowo-wschodnich województwach strażacy zabezpieczają budynki przed zalaniem, usuwają wiatrołomy, ewakuują ludzi z zagrożonych obszarów (wczoraj ewakuowano 49 osób w Małopolsce i na Podkarpaciu) i wypompowują wodę z zalanych domów. Policjanci organizują objazdy i informują o zagrożeniach, zabezpieczają miejsca zdarzeń, kierują ruchem i ułatwiają przejazd samochodów wiozących materiały do pomocy poszkodowanym.

Jutro w Małopolsce prognozowane są burze i przelotne deszcze, miejscami nawet silne. W Tatrach prognozowane są opady śniegu. Deszcz ma osłabnąć dopiero w sobotę.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zdjęcia (5)