W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej strażaków w służbie

07.02.2019

W czwartek (7 lutego br.) w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie odbyła się odprawa roczna kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej. W odprawie wziął udział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz gen. bryg. Leszek Suski, komendant główny PSP. Wśród najważniejszych działań strażaków w 2018 r. wymieniono m.in. wsparcie w gaszeniu pożarów w Szwecji oraz zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24.

Odprawa roczna PSP

W 2018 roku Państwowa Straż Pożarna wyjeżdżała do zdarzeń średnio co 1 minutę, a do pożarów co 3,5 minuty. Łącznie przeprowadzono ponad 250 tys. samodzielnych działań PSP oraz blisko 110 tys. wspólnych działań Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas odprawy zwrócono uwagę na dobrą współpracę obu formacji – w zeszłym roku, w porównaniu z 2017 r., spadła liczba samodzielnych interwencji PSP i OSP, a zanotowano wzrost liczby wspólnych interwencji (o 8,5 proc.).

W trakcie swojego wystąpienia wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podziękował strażakom za ich poświęcenie. Podkreślił przy tym, że w roku ubiegłym po raz pierwszy od 2014 r. nastąpił dodatni bilans przyjęć do służby w PSP. W 2018 roku zostało przyjętych 1427 osób, a odeszło ze służby 970 strażaków.

Do najważniejszych działań, w których strażacy brali udział w 2018 r., zaliczono m.in. zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24, gaszenie licznych pożarów składowisk odpadów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów harcerskich oraz wsparcie w gaszeniu pożarów w Szwecji. Straż pożarna zajmowała się także prewencją. W zeszłym roku otwarto 13 sal edukacyjnych, tzw. „Ogników”, dzięki czemu w całej Polsce jest ich już 71. W zeszłym roku „Ogniki” odwiedziło blisko 95 tys. osób.

Rok 2018 to także dalsza realizacja Programu Modernizacji Służb Mundurowych. W ramach programu w zeszłym roku Państwowa Straż Pożarna realizowała 43 inwestycje budowlane, z czego 13 zostało już zakończonych. Z dofinansowania na remont strażnic skorzystało natomiast ponad 2,7 tys. jednostek OSP w łącznej kwocie 25 mln zł.