W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspieramy strażaków

19.09.2019

– Jesteście niezwykle ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa państwa – powiedział do ochotników z OSP i funkcjonariuszy PSP minister Mariusz Kamiński podczas gali finałowej programu „Orlen dla strażaków”. W Tychach przekazano dziś wsparcie w wysokości 2 mln zł dla 228 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i 21 jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Szef MSWiA poinformował ponadto, że podpisał decyzję o przyznaniu dodatkowej rządowej pomocy dla Ochotniczych Straży Pożarnych – dzięki środkom budżetu państwa wsparcie otrzyma ponad 14 tys. jednostek.

Finałowa gala programu "Orlen dla strażaków" w Tychach

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że zatwierdził dziś podział środków, które pozwolą Ochotniczym Strażom Pożarnym propagować zasady udzielania pierwszej pomocy czy organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne i sportowe. – Przyjeżdżam z konkretnymi i dobrymi informacjami dotyczącymi waszej działalności. Dziś podpisałem decyzję o rozdysponowaniu dodatkowych środków dla OSP – poinformował szef MSWiA. Jak dodał, wsparcie z budżetu państwa otrzyma 14340 jednostek OSP z całego kraju. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln zł, które pochodziły z budżetu państwa. - Te pieniądze, które pan premier przeznaczył resortowi na realizację nowelizacji ustawy, w najbliższych dniach trafią do Waszych jednostek – dodał minister. Wszystkie jednostki OSP, które wnioskowały o dotacje i spełniły wymogi ustawy o ochronie przeciwpożarowej, otrzymały dofinansowanie na swoje zadania.

Jak podkreślił szef MSWiA, strażacy-ochotnicy otrzymają także możliwość ubiegania się o kolejne fundusze, ponieważ do rozdysponowania zostało jeszcze ponad 10 mln zł.

Strażakom od wielu lat pomaga też koncern PKN Orlen. Do tej pory strażacy otrzymali ponad 12 milionów zł wsparcia. Od tego roku, dzięki umowie pomiędzy PKN Orlen a komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, jednostki OSP (należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego) otrzymały także rabat na paliwo w sieci Orlen.
 
W tegorocznej edycji programu „Orlen dla strażaków” laureatami zostało łącznie 249 jednostek OSP i PSP. Celem programu, organizowanego przez Fundację „Orlen – Dar Serca”, jest dofinansowanie zakupu sprzętu do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła w tym roku 2 mln złotych. - To forma wielkiego podziękowania dla Was. Za to, jak walczycie o życie i zdrowie ludzi, swoich sąsiadów i przyjaciół, za ludzi, którzy potrzebują pomocy – powiedział minister Mariusz Kamiński.
 
W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen oraz nadbryg. Marek Jasiński, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
 
W całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek OSP. Służy w nich około 500 tys. ochotników. Ponad 100 tys. strażaków-ochotników jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. W zeszłym roku do działań gotowych było około 5100 strażaków PSP na każdej zmianie służbowej (cała formacja PSP liczy około 31 tys. funkcjonariuszy). W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Zdjęcia (5)