W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyło się spotkanie w Bahrajnie

22.10.2019

W stolicy Bahrajnu Manamie zakończyło się posiedzenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego w ramach Procesu Warszawskiego, będącego wspólną i unikatową w skali światowej inicjatywą Polski i USA.

Zakończyło się spotkanie w Bahrajnie

Przebieg posiedzenia potwierdził zaangażowanie państw w rozwijanie dialogu i współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa morskiego i lotniczego na Bliskim Wschodzie oraz przeciwdziałania zagrożeniom związanym z proliferacją broni masowego rażenia (BMR) w regionie, jak również w wymiarze globalnym. W trakcie obrad uzgodniono ponadto potrzebę wzmocnienia istniejących narzędzi służących nierozprzestrzenianiu BMR, stanowiących dorobek prawny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Spotkanie potwierdziło znaczenie i skuteczność działań podejmowanych zarówno w oparciu o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1540, czy Inicjatywę Krakowską - PSI (Inicjatywa na rzecz przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia), które umożliwiają zakaz transportu drogą morską i lotniczą nielegalnych towarów lub know-how w celu budowy BMR.

W trakcie posiedzenia przyjęte zostało wspólne oświadczenie, które następnie zostanie przedstawione (jako dorobek grupy) na spotkaniu ministerialnym Procesu Warszawskiego w 2020 r. Oświadczenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego, jak również ustalenia pozostałych grup Procesu Warszawskiego (ds. cyberbezpieczeństwa oraz proliferacji pocisków balistycznych) kształtują nową, ale solidną platformę wymiaru bezpieczeństwa, która stanowi istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa w regionie i poza nim oraz podstawę do dalszej dyskusji na arenie międzynarodowej.