W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 lat współpracy NCBR z Tajwanem

09.05.2022

W tym roku przypada okrągła rocznica wspólnego wspierania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz tajwańskie Ministerstwo Nauki i Technologii międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych. Jubileusz świętujemy 10 konkursem, do którego nabór wniosków trwa do 15 czerwca.

tajwan

Centrum współpracuje z tajwańskim Ministerstwem Nauki i Technologii (MOST – Ministry of Science and Technology) na mocy porozumienia z 7 grudnia 2012 r., które zostało zawarte na okres 5 lat z National Science Council of Taiwan (instytucja ta została następnie przekształcona w Ministerstwo Nauki i Technologii MOST). W grudniu 2017 roku porozumienie zostało przedłużone na kolejne 5 lat. Porozumienie to obejmuje wsparcie oraz promocję bilateralnej współpracy naukowo-badawczej.

W czasie 10-letnich kontaktów przeprowadzono i rozstrzygnięto 9 dwustronnych konkursów na projekty badawcze. W ramach konkursów wybrano do dofinansowania 53 projekty realizowane przez polsko-tajwańskie konsorcja złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorstw. Całkowita kwota dofinansowania projektów z NCBR to 21,7 mln zł.

Jubileuszowy konkurs dla naukowców i przedsiębiorców

W tym roku otwarty został jubileuszowy 10 konkurs. Nabór wniosków trwa do 15 czerwca 2022 r. Konkurs skierowany jest do organizacji badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Tajwanu. Konsorcja złożone z partnerów polskich i tajwańskich mają możliwość uzyskania w dofinansowania na aplikacyjne projekty badawcze trwające maksymalnie trzy lata. Projekty mogą obejmować badania w obszarach, m. in., efektywności energetycznej, inżynierii  materiałowej, inteligentnego transportu, cyberbezpieczeństwa i badań kosmicznych. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej NCBR.

Wizyty studyjne i konferencje naukowe

W ramach porozumienia o współpracy NCBR i MOST organizują też coroczne seminaria naukowe połączone z wizytami studyjnymi, realizowane naprzemiennie w Polsce i na Tajwanie. Do tej pory zorganizowanych zostało dziewięć seminariów. W każdym z nich udział wzięła wybrana grupa badaczy z obu krajów. Podczas wizyty goście mieli możliwość odwiedzenia ośrodków badawczych i instytucji naukowych kraju gospodarzy i zapoznania się z prowadzonymi w nich badaniami. Punktem kulminacyjnym każdej wizyty jest konferencja poświęcona zagadnieniom badawczym uznanym za priorytetowe we wzajemnej współpracy. W roku 2019 NCBR we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego przyjęło delegację tajwańską w Polsce. Tematem przewodnim wizyty i konferencji naukowej był transport elektryczny i pojazdy autonomiczne. Ostatnie, dziewiąte spotkanie z uwagi na pandemię COVID 19 odbyło się w formie zdalnej i dotyczyło technologii wykorzystywanych w badaniach kosmicznych.

Liderzy polsko-tajwańskiej współpracy

Dzięki organizowanym regularnie konkursom, nawiązała się w Polsce dynamiczna współpraca naukowa z Tajwanem, w której przodują ośrodki takie jak: Politechnika Warszawska (13 wspólnych projektów), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu (4 wspólne projekty), Instytut Fizyki Jądrowej PAN (4 wspólne projekty).

W wielu ośrodkach współpraca ta jest cały czas rozwijana i kontynuowana. Dla przykładu, w ósmym konkursie wszystkie dofinansowane projekty stanowią kontynuację projektów z poprzednich konkursów. Szczególnie interesującym obszarem dla badaczy z obu krajów jest inżynieria materiałowa, której dotyczy większość dofinansowanych do tej projektów.

NCBR i Ministerstwo Nauki i Technologii Tajwanu wielokrotnie podkreślały korzyści z dotychczasowych kontaktów oraz deklarowały chęć ich kontynuowania. Obowiązujące porozumienie o współpracy zakończy się w grudniu 2022 roku. Jednak obie strony są na zaawansowanym etapie uzgodnień dotyczących podpisania nowego dokumentu, przedłużającego współpracę na kolejne lata.

{"register":{"columns":[]}}