W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Aerosize

AEROSIZE – hybrydowe poduszki pneumatyczne ratujące życie w lawinach

Członek zespołu Maciej Roth w uruchomionej poduszce lawinowej AEROSIZE, zimą, w górach

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

AEROSIZE – hybrydowe poduszki ratunkowe

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

AEROSIZE Sp. z o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

4 975 000,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2 984 999,99 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 października 2016 r. – 28 lutego 2020 r.

Poznaj nasz zespół

Członkowie zespołu: Wojciech Wieczorek (z lewej) i Wojciech Surdy (z przodu) w kamizelkach lawinowych AEROSIZE, zimą, w górach
Członkowie zespołu: Wojciech Wieczorek (z lewej) i Wojciech Surdy (z przodu) w kamizelkach lawinowych AEROSIZE

Zobacz efekt naszej pracy

Mężczyzna z nartami podczas wspinaczki w górach, w zimie, z kamizelką lawinową AEROSIZE
W terenie z kamizelką lawinową AEROSIZE

 

Członek zespołu Maciej Roth w uruchomionej poduszce lawinowej AEROSIZE, zimą, w górach
Członek zespołu Maciej Roth w uruchomionej poduszce lawinowej AEROSIZE

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Współzałożycielami projektu są Wojciech Wieczorek oraz Maciej Roth. Jako pasjonaci wysokogórskich wypraw dobrze znamy potrzeby osób kochających góry zimą, takich jak my sami. Każdy wypadek lawinowy to bardzo niebezpieczna sytuacja, a finał może być tragiczny. Wiemy to z doświadczenia sprzed lat – jeden z nas tylko szczęściu i sprawnej akcji ratunkowej partnerów zawdzięcza życie. Szybko doszliśmy do przekonania, że szczęściu i doświadczeniu w turystyce wysokogórskiej trzeba pomagać, nie tylko minimalizując ryzyko, ale także posiadając odpowiednie wyposażenie w razie wystąpienia najgorszego.
Podczas wędrówek narciarskich i zimowych eskapad doszliśmy do wniosku, że osobiste systemy bezpieczeństwa – a konkretnie poduszki lawinowe dostępne dziś na rynku – choć znacząco zwiększają szanse przeżycia, bywają mało ergonomiczne i wymagają dedykowanych plecaków, zajmując znaczną część ich pojemności. Utrudniają również swobodne poruszanie się i działania w sytuacji zagrożenia, np. akcji ratunkowej.
Nasza firma, AEROSIZE Sp. z o.o., została założona, żeby rozwiązać te problemy. Celem projektu, na realizację którego pozyskaliśmy wsparcie z NCBR, a konkretnie z Programu Inteligentny Rozwój, jest opracowanie nowego systemu poduszek ratunkowych wykorzystywanych podczas zagrożenia lawinowego, wygodniejszych w użyciu, o kompaktowej, hybrydowej konstrukcji.
Poduszki lawinowe produkowane są przez potentatów rynku górskiego sprzętu zimowego od wielu lat. Opracowana przez AEROSIZE Sp. z o.o. konstrukcja charakteryzuje się jednak nowatorskimi rozwiązaniami: poduszką o pneumatycznym szkielecie, który napełniony gazem z nabojów powoduje, że pozostała, większa część objętości poduszki napełnia się „sama” – powietrzem zassanym z zewnątrz. Efektem jest poduszka lawinowa o ograniczonej ilości dodatkowych komponentów i mniejszych nabojach, co znacząco wpływa na miniaturyzację kompletnego systemu. Daje to po raz pierwszy możliwość umieszczenia kompletnego systemu poduszki lawinowej nie tylko w dedykowanym plecaku, ale również w całkowicie niezależnej od niego specjalnej niewielkiej pneumatycznej kamizelce ratunkowej – uprzęży. Przypomina ona te używane w żeglarstwie. Próby i testy dowiodły, że takie rozwiązanie w górach jest bardziej uniwersalne i daje większą swobodę – umożliwia także zakładanie razem z kamizelką dowolnego górskiego bądź specjalistycznego plecaka. Zostało to docenione przez osoby przebywające i przemieszczające się w terenach lawinowych, m.in. przez narciarzy skitourowych czy górskie służby ratunkowe.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Nasze poduszki są dedykowane zarówno amatorom, jak i profesjonalistom – turystom, narciarzom, sportowcom, ratownikom górskim czy innych osobom pracującym w terenach o zagrożeniu lawinowym, a nawet żołnierzom jednostek górskich. Mamy już zainteresowanych potencjalnych klientów z całego świata: od krajów alpejskich, przez Stany Zjednoczone, po Koreę Południową i Japonię.
Już w trakcie badań, testów materiałowych oraz technologicznych nasza firma prezentowała przygotowywane rozwiązania i kolejne prototypy, m.in. na najważniejszych światowych targach w Monachium, gdzie projekt hybrydowych poduszek lawinowych i kamizelek lawinowych konstrukcji został uznany wśród zwiedzających za jedną z najciekawszych nowości w prezentacjach wystawców związanych ze sportami górskimi.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu? 
Udana współpraca z NCBR w bieżącym prowadzeniu projektu i jego rozliczaniu pomogła nam skupić główną uwagę na problemach czysto projektowych. W trakcie projektu najważniejszymi wyzwaniami w kwestiach technicznych było zapewnienie spełniania takich samych parametrów naszego rozwiązania o hybrydowej konstrukcji jak w tradycyjnych poduszkach lawinowych. Umieszczenie kompaktowego systemu w niezależnej kamizelce wymagało pogodzenia często skrajnie różnych wymagań dla poszczególnych elementów. Pozornie drobne zmiany jednego rozwiązania znacząco wpływały na pozostałe, wymagając znaczących modyfikacji teoretycznie już gotowych komponentów. Nauczyło nas to pokory w dążeniu do celu i elastyczności w doborze kolejnych poszczególnych rozwiązań.
Od strony organizacyjnej najważniejsze było sprawne zarządzanie na linii: badanie – praktyka użytkowania, czyli koordynacja działań i wymiana doświadczeń pomiędzy zespołem projektowo-badawczym i testerami działającymi m.in. w górskim terenie występującymi w roli przyszłych użytkowników. 

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Najlepsze rozwiązania często powstają dzięki realnemu rozpoznaniu potrzeb i możliwości, w oparciu o własne doświadczenia oraz wspieranie się współpracą i analizą wiedzy specjalistów nawet z pozornie odległych dziedzin nauki i aktywności. Często, niezależnie od trudności napotykanych w trakcie w dopracowywania szczegółów rozwiązań, najprostsze, ale alternatywne idee potrafią okazać się przełomowe dzięki konsekwencji w pokonywaniu przeszkód, co do których inni wcześniej wybrali bardziej standardowe rozwiązania. Własne, właściwe rozpoznanie potencjału projektu najpierw pozwala na przekonanie samych siebie do jego realizacji, a później także na skuteczne pozyskanie środków na jego realizację – w tym dzięki programom realizowanym przez NCBR.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}