W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

BioEngineering

Bioniczna proteza ręki skonstruowana przez polskich inżynierów. Nowoczesna, modułowa, niezawodna SuperHand

Proteza bioniczna ręki, demonstracja zginania palców

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

BioEngineering.pl Sp. z o. o.

ikona teczki  Nazwa programu

PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 713 742,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

4 082 495,20 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 września 2016 r. – 28 września 2020 r.

Poznaj nasz zespół

Wojciech Jopek (koordynator projektu), Michał Turów i Krzysztof Krysztoforski, na tle krajobrazu
Krzysztof Krysztoforski – główny elektronik, Wojciech Jopek – koordynator i główny pomysłodawca projektu, Michał Turów – główny konstruktor

Zobacz efekt naszej pracy

Proteza bioniczna ręki, zbliżenie dłoni w geście chwytania czegoś
Wierzymy, że technika powinna przede wszystkim pomagać ludziom

 

Proteza bioniczna ręki, demonstracja zginania palców
Nasz projekt adresowany jest do pacjentów z ubytkiem powyżej łokcia

 

Proteza bioniczna ręki, demonstracja zginania palców
Ludzkie palce mimo swoich niewielkich rozmiarów codziennie wykonują tysiące ruchów. Opracowanie niezawodnego mechanizmu było dla nas dużym wyzwaniem

 

Proteza bioniczna ręki na manekinie, obok plakat informacyjny BioEngineering
Funkcjonalność projektowanych przez naszą firmę protez pozwala osobom z nich korzystającym powrócić do aktywności

 

Manekin z bioniczną proteza ręki stojący obok reklamy bionicznej ręki
Nasze rozwiązanie układu sterowania protezą za pomocą stopy umożliwia opanowanie jej funkcjonalności w zaledwie kilkanaście minut

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Projekt wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu pacjentów z brakiem kończyny górnej, którą stracili w skutek wypadku lub wady wrodzonej. Nasz projekt kierowany jest w szczególności do pacjentów z ubytkiem powyżej łokcia. Takie protezy obecnie na rynku są nie tylko bardzo kosztowne, ale przede wszystkim sposoby sterowania dostępne na rynku są mało intuicyjne w stosowaniu. Nasze rozwiązanie układu sterowania protezą za pomocą stopy pozwala opanować jej funkcjonalność w zaledwie kilkanaście minut, a rozwiązanie konstrukcji mechanicznej daje dużą funkcjonalność przy obniżonych kosztach produkcji.

Najnowocześniejsze rozwiązania pomagające osobom niepełnosprawnym, w tym protezy rąk, są często bardzo drogie, a przez to niedostępne. Wyobraziliśmy sobie sytuację, gdy osoba po wypadku, tracąca możliwość pracy, musi w znacznym stopniu sama sfinansować zakup urządzenia z najwyższej półki. Nie jest to łatwe. Intensywnie myśleliśmy nad tym, jak to zmienić.

Inżynieria bioniczna jest dzisiaj podstawą opracowywania urządzeń – protez i ich elementów – pomagających osobom potrzebującym protez kończyn. Nasza firma BioEngineering.pl sp. z o.o. z Wrocławia, w ramach projektu dofinansowanego przez NCBR ze środków Funduszy Europejskich (POIR), opracowuje protezę ręki sterowaną za pomocą sygnałów biologicznych związanych z drganiem mięśni. W protezie są odwzorowane procesy kinematyczne struktury dłoni – niezależne sterowanie sztucznymi palcami umożliwia wykonywanie skomplikowanych ruchów chwytnych.

Projekt wpisuje się w misję, którą zaszczepiają w nas wykładowcy podczas studiów inżynierii biomedycznej – technika powinna przede wszystkim pomagać ludziom.

Nasze rozwiązanie charakteryzuje się dużą praktycznością i łatwością obsługi, a jednocześnie jest dużo tańsze od podobnych projektów przygotowanych za granicą. Pozwala to zmniejszyć bariery finansowe, które często uniemożliwiają osobom po amputacjach korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań, mogących wymiernie podnosić jakość ich życia i ułatwiać codzienną aktywność.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Nasz projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych, które chcą zwiększyć swoją samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. Głównie jest to produkt adresowany do użytkowników aktywnych, którym niepełnosprawność nie pozwala na codzienne funkcjonowanie bez pomocy innych ludzi. Naszą misją jest opracowanie produktu, który będzie dawał użytkownikowi dużą funkcjonalność protezy i łatwość w obsłudze przy możliwe niskich kosztach zakupu i eksploatacji.
Funkcjonalność projektowanych przez naszą firmę protez pozwala osobom z nich korzystającym powrócić do aktywności.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Wyzwań było wiele, ale dzięki wsparciu NCBiR, największymi były niewątpliwie wyzwania techniczne, takie jak:

  • Opracowanie konstrukcji modułu palca, który będzie jednoczenie niewielki, będzie miał duży zakres ruchu oraz będzie wytrzymały. Ludzkie palce mimo swoich niewielkich rozmiarów codziennie wykonują tysiące ruchów, które nie tylko muszą być bardzo precyzyjne, ale również często mierzą się z dużymi siłami. Opracowanie niezawodnego mechanizmu, który będzie spełniał takie  wymagania, nie jest zadaniem łatwym, więc i nam przysporzyło to wiele wyzwań;
  • Opracowanie wszechstronnego układu sterowania połączonego z prostotą użytkowania. Naszą protezą można sterować na trzy główne sposoby: wykorzystując autorskie rozwiązanie mierzące ruchy stopy użytkownika, tradycyjne sterowanie sygnałami pochodzącymi z mięśni pacjenta pozostałych na ręce pacjenta oraz za pomocą kilku przycisków, które służą do wybierania różnych funkcji protezy. Układ sterowania, który potrafi czytać tak wiele różnych sygnałów, a jednocześnie jest niewielkich rozmiarów i potrzebuje niewiele energii elektrycznej, to osiągnięcie, z którego jesteśmy szczególnie dumni.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Dofinansowanie z „Szybkiej Ścieżki” pozwoliło naszemu zespołowi nie ograniczać wyobraźni badawczej, precyzyjniej i szybciej osiągać cele, poprzez testowanie prototypów oraz sprawdzanie, czy założenia wyrażone na papierze będą skuteczne także w praktyce.
Co radzimy innym wnioskującym? Przede wszystkim:

  1. Myślcie o projekcie zawsze przez pryzmat wejścia z produktem na rynek. To aspekt, który jest nie tylko ważny dla oceniających, ale przede wszystkim musi być głównym celem dla całego zespołu projektowego. 
  2. Im szybciej wasz produkt trafi do finalnego użytkownika, tym lepiej dla projektu. Dążenie do MVP (Minimum Viable Product), czyli minimalnie funkcjonalnego urządzenia, to zawsze coś, co umyka w projektach badawczych. Rozwijając dany produkt, zespół zawsze znajdzie jakieś dodatkowe opcje, które chciał wdrożyć w produkcie lub będzie chciał projektować kolejne wersje produktu, bo obecny będzie niedoskonały. Należy kierować się zasadą: gotowy, choć jeszcze niedoskonały produkt jest zawsze lepszy od idealnego w fazie projektu.
  3. Wniosek oceniają eksperci z wielu branż, a ich uwagi mają pomóc ulepszyć projekt. Traktujcie uwagi jak wskazówki do poprawy projektu, a nie atak na wasze dzieło.
     

Wideo

{"register":{"columns":[]}}