W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brussels Talks: rozmowa z Keithem Sequeira

18.11.2021

W czwartek 18 listopada 2021 r. w godz. 10:30-11:30, odbyło się kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Biuro NCBR w Brukseli cyklu Brussels Talks. Tym razem tematem spotkania była Europejska Rada ds. Innowacji, jej ambicje, pierwsze wyniki i perspektywy.

Brussels Talks: rozmowa z Keithem Sequeira

Gospodarzem spotkania była Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli, a gościem Keith SEQUEIRA, Kierownik Jednostki  Zarządzającej i Koordynującej EIC w Agencji Wykonawczej ds. Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) i Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EISMEA) w Komisji Europejskiej. Zastąpił on Jeana-Davida Malo, Dyrektora EISMEA w Komisji Europejskiej, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w naszym spotkaniu.

W latach 2016-2020 Keith Sequira był doradcą Carlosa Moedasa, Komisarza Europejskiego ds. Badań i Innowacji, w zakresie otwartej nauki i otwartych innowacji, w tym programu Horyzont Europa oraz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Na początku spotkania Keith Sequeira odniósł się do powołania przez Komisję Europejską w dniu 18 listopada nowego składu członków Zarządu Rady EIC. Odgrywa on bardzo ważną rolę w nadzorowaniu wdrażania najbardziej ambitnego programu innowacji realizowanego w Europie, z budżetem w wysokości 10 miliardów EUR i ma za zadanie doradzać w sprawie strategii Europejskiej Rady ds. Innowacji, programów prac, portfeli tematycznych oraz w kwestiach dotyczących polityki innowacyjności.

EIC zostało powołane przez Komisję Europejską w marcu 2021 roku i główny nacisk został położony na działalność w obszarze innowacji zaawansowanych technologii i cyfryzacji oraz zwiększenia skali i pomocy firmom. Nowością, która pojawiła się również w Programie Pracy, jest system finansowania w ramach instrumentu Transformacja EIC (EIC Transition funding scheme), której zadaniem jest przekształcanie wyników badań (opracowane w ramach instrumentu EIC Pathfinder i Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych) w innowacje wdrażane przez przedsiębiorstwa. W pierwszym konkursie zostało złożonych około 400 projektów, które obecnie oczekują na ocenę.

Po ponad pół roku funkcjonowania EIC, w każdym miesiącu zostaje złożone ponad 700 krótkich wniosków projektowych (short application), z których mniej więcej połowa zostaje zaproszona do złożenia pełnego wniosku projektowego (full application) po przeprowadzonej w przeciągu trzech tygodni ocenie przez ewaluatorów. Krótkie wnioski można składać w każdej chwili, przy czym pełne wnioski projektowe mają już określone daty konkursów. W konkursie w czerwcu br. złożono ponad 800 pełnych wniosków projektowych (130 zaproszonych na interwiew), a w październiku – ponad 1000. Średni czas przygotowania dobrego wniosku projektowego to około roku. Prawie wszystkie złożone projekty ubiegały się dodatkowo o komponent inwestycyjny – finansowanie kapitałowe w wysokości od 0,5 do 17,5 mln euro. Finansowanie jest przeznaczone na działania powyżej TRL 8, w szczególności na komercjalizację i skalowanie rozwiązania. W EIC pilot około 100 MŚP otrzymało komponent inwestycyjny. Budżet przeznaczony na EIC Accelerator w 2021 roku to 1 mld euro.

Keith Sequeira podczas wystąpienia zachęcał również do składania większej ilości wniosków projektowych z krajów ”wideningowych” (do których zalicza się również Polska) oraz do położenia większego nacisku na Certyfikaty Jakości, które otrzymują firmy w przypadku złożenia doskonałego wniosku projektowego przy niewystarczającym budżecie KE (finansowanie krajowe).

W drugiej części spotkania nasz gość odpowiadał na pytania zadane przez uczestników webinarium. Podczas niej dowiedzieliśmy się między innymi, że EIC pilot jeszcze w poprzednim programie Horyzont 2020 dofinansował dwie firmy, które obecnie stały się białymi jednorożcami wartymi ponad 1 mld euro. Usłyszeliśmy również o nowych inicjatywach, które KE ogłosiła na początku roku: Women TechEU (za pomocą której KE ma zamiar wspierać kobiety prowadzące start-up’y w obszarze zaawansowanych technologii) oraz Program Przywództwa Kobiet (Women Leadership Programme).

Nasze comiesięczne spotkania w ramach cyklu Brussels Talks cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Prawie 80 uczestników wzięło aktywny udział w naszym listopadowym evencie zadając szereg pytań naszemu gościowi.

{"register":{"columns":[]}}