W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brussels Talks: rozmowa z Mikołajem Dowgielewiczem

27.01.2022

W poniedziałek 17 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach organizowanej przez Biuro NCBR w Brukseli serii „Brussels Talks”. Tematem spotkania był Europejski Bank Inwestycyjny i jego rola w adresowaniu globalnych wyzwań.

Brussels Talks: rozmowa z Mikołajem Dowgielewiczem

Spotkanie prowadziła Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli, a jej gościem był Mikołaj Dowgielewicz, Dyrektor Generalny Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Brukseli.

Nasz gość na wstępie przedstawił w skrócie historię powstania i kierunki działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), zwracając uwagę na jego umocowanie w Traktatach. Podkreślił, że dzięki najwyższemu ratingowi (AAA), EBI pozyskuje tanie środki na rynkach finansowych i oferuje je jako atrakcyjne finansowo wsparcie dla beneficjentów. Rolą EBI jest wspieranie wdrażania polityk UE przez finansowanie projektów, przyciąganie kapitału prywatnego oraz adresowanie luk inwestycyjnych.

Odnosząc się do kwestii klimatycznych, M. Dowgielewicz wskazał na zobowiązanie EBI aby do 2025 r. 50% operacji Banku dotyczył ochrony klimatu i wsparcia zrównoważonego środowiska. W ciągu ostatnich 8 lat EBI przeznaczyło ponad 200 mld EUR na wsparcie inwestycji i projektów w zakresie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i wsparcia państw członkowskich w adaptacji klimatycznej. EBI jest również pionierem w zakresie zielonych obligacji – pierwszy raz zostały one wyemitowane w 2007 r. W 2020 r. EBI przyjęło również 5-letni plan „Climate Bank Roadmap”, który ma na celu wsparcie działań UE w zakresie Zielonego Ładu i uzyskania neutralności klimatycznej UE, w zgodzie z Porozumieniem Paryskim. M. Dowgielewicz podkreślił, że wśród różnych działań Banku w przedmiotowej kwestii, duże znaczenie ma wsparcie (również w formie doradztwa) dla regionów w sprawiedliwej transformacji.

W kontekście finansowania innowacji, M. Dowgielewicz podkreślił, że EBI prowadzi wiele regionalnych innowacyjnych klastrów. Ma to na celu również zwiększenie konwergencji między regionami w UE w kontekście finansowania innowacji. „Nasze coroczne badanie inwestycji wskazuje, że roczna luka inwestycyjna w Europie w zakresie finansowania innowacji i cyfryzacji wynosi ok. 255 mld EUR” – odnotował M. Dowgielewicz.

Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestię działań EBI w zakresie doradztwa i wsparcia jakie może oferować w zakresie komercjalizacji wyników badań – nasz gość podkreślił, że istotne jest znalezienie wiarygodnego pierwszego inwestora (prywatnego lub publicznego), który zwiększy możliwości finansowania takich projektów i podjęcia działań mających na celu podział ryzyka. Odniesiono się również do działalności Instytutu EBI, który pośród swoich działań oferuje granty (do 300 tys. EUR) i sponsoring dla uczelni wyższych i instytutów badawczych (w oparciu o podpisane z nimi porozumienia) czy też spotkania mające na celu informowanie o działalności grupy EBI.

M. Dowgielewicz zachęcał potencjalnych beneficjentów zainteresowanych otrzymaniem wsparcia z grupy EBI o bezpośredni kontakt za pośrednictwem strony internetowej oraz Biura EBI w Warszawie.

Spotkanie zgromadziło ponad 60 osób, przede wszystkim przedstawicieli przedsiębiorstw, sektora naukowego i administracji.

{"register":{"columns":[]}}