W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Defence24Day z udziałem NCBR

25.05.2022

W dniach 24-25 maja w Warszawie odbyła się IV Konferencja Defence24Day. To wiodące wydarzenie w Europie Środkowej i Wschodniej, poświęcone aspektom polityki obronnej i bezpieczeństwa oraz sektora zbrojeniowego. NCBR w tym roku pełniło rolę partnera merytorycznego konferencji.

Defence24Day z udziałem NCBR

Pierwszego dnia konferencji Rafał Sobolewski - dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w NCBR, uczestniczył w panelu pt. „Innowacyjne technologie polskiego przemysłu obronnego dla Sił Zbrojnych”. W gronie m.in. przedstawicieli MON odpowiedzialnych za realizację zakupów uzbrojenia dla polskich Sił Zbrojnych i liderów przemysłu obronnego w Polsce rozmawiał o zaangażowaniu polskiego sektora b+r w tworzenie nowych produktów zbrojeniowych.

- Po pierwsze, i to wybrzmiewa w wypowiedziach wielu przedstawicieli sektora, mamy prawo do optymizmu. Obserwujemy zwiększoną aktywność w obszarze zamówień zbrojeniowych. Liczymy na wielokrotne zwiększenie budżetu, jakim będziemy dysponować w NCBR na projekty z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Tylko w tym roku pozyskaliśmy dodatkowe środki we współpracy z MON. Jestem przekonany, że NCBR nadąży za tym trendem. Rozwijamy swoją działalność. Projekty realizujemy szybciej, realizujemy ich więcej i przy zaangażowaniu większej liczby podmiotów. Podsumowując, konieczna jest współpraca szeregu podmiotów z sektora publicznego i sektora prywatnego. Dlatego tak ważna jest dla mnie sprawna komunikacja i usprawnianie procedur. Chcemy w NCBR podejmować śmiałe wyzwania. Mówimy, że obecnie cała branża czeka na rok Borsuka, mowa tu o nowym BWP, w którego powstaniu swój udział ma Centrum, ale w NCBR mamy przed sobą także wiele kolejnych, ważnych przedsięwzięć – powiedział Rafał Sobolewski, dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w NCBR.

W trakcie panelu za dobrą współpracę z NCBR podziękował płk dr Artur Kuptel Szef Agencji Uzbrojenia - pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw pozyskania, wdrażania i integracji bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych i morskich oraz Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, największego producenta broni w Polsce.

Wśród wystawców obecnych na IV Konferencji Defence24Day można było spotkać wielu beneficjentów NCBR. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. na swoim stoisku zaprezentowały m.in. niezwykle efektowny projekt robota lądowego pk. Perun z zainstalowaną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych pk. Pirat. Podobnie zaawansowanym projektem z Tarnowa, zrealizowanym dzięki pozyskanemu finansowaniu z NCBR w ramach programu pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”, by prezentowany system zwalczania Bezzałogowych Systemów Latających (BSL), którego głównym elementem jest zdalnie sterowana jednostka ogniowa wyposażona w wielolufowy karabin maszynowy.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest wiodąca instytucja wspierająca sektor b+r w Europie Wschodniej. W latach 2011-2021 dofinansowanie z NCBR uzyskało 285 projektów z zakresu bezpieczeństwa i obronności na łączną kwotę ponad 3,76 mld zł.

W trakcie otwarcia gościem specjalnym był Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Podziękował Polsce oraz polskiemu społeczeństwu za udzielone wsparcie, szczególnie w wymiarze militarnym. Zwracał także uwagę na potencjał partnerskiej współpracy polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego. Ukraiński przemysł obronny został szeroko zaprezentowany w przestrzeni ekspozycyjnej konferencji. Po raz pierwszy w Polsce można było oglądać ukraiński helikopter MSB-2 produkcji przedsiębiorstwa Motor Sicz SA. W tym kontekście warto wspomnieć także o podpisanym w zeszłym roku porozumieniu pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Narodowym Funduszem Badań Ukrainy. Dzięki niemu możliwe będzie m.in. prowadzenie wspólnych konkursów bilateralnych dotyczących projektów badawczo-rozwojowych w zakresie badań jądrowych, nowych materiałów, technologii IT, fizyki i astronomii, inżynierii, biotechnologii czy badań środowiskowych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}