W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Doradcy do Spraw Zdrowienia. Wsparcie procesu zdrowienia i aktywizacji społecznej osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego

APS-2696

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Doradcy do Spraw Zdrowienia. Wsparcie procesu zdrowienia i aktywizacji społecznej osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej; partner: Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Trzecia Misja Uczelni

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 008 852,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

901 842,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2019 r. do 31.03.2022 r.

Poznaj nasz zespół

dr hab. prof. APS Paweł Bronowski – kierownik Projektu

dr hab. prof. UJ Hubert Kaszyński

dr hab. prof. APS Beata Hintze

dr Sylwia Kluczyńska

dr Lidia Zabłocka Żytka

dr Marcin Sękowski

dr Monika Zima Parjaszewska

Mgr Mariusz Fila

Mgr Arkadiusz Korycki

Mgr Marzena Pietrusińska

Mgr Agnieszka Cierpucha

Małgorzata Gawron

Zobacz efekt naszej pracy

APS

Po ukończeniu Kursu Certyfikaty Doradcy ds. Zdrowienia uzyskało ponad 150 osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Obecnie udzielają oni porad telefonicznych dla innych chorych, pracują w punktach konsultacyjnych oraz placówkach psychiatrycznej służby zdrowia. Prowadzą prelekcje destygmatyzacyjne. Intensywnie wspierają rozwój ruchu samopomocowego:  

www.wspieramypokryzysie.pl

https://www.facebook.com/WspieramyOsobyChorePsychicznie/

https://julkamalecka.pl/2420-2/

Wideo

Wydane zostały dwie publikacje książkowe poświęcone sposobom radzenia sobie z chorobą i pracy Doradcy do spraw Zdrowienia autorstwa uczestników Projektu: "Oblicza Depresji (Wydawnictwo Difin) oraz "Ja się nie chowam - jestem CHADOWA" (Wydawnictwo APS).

1
O depresji. Rozmowy bez wstydu

 

2
Ja się nie chowam - jestem CHADOWA

 

APS2

APS3

 

Uczestnicy projektu byli zaangażowani w przygotowanie wirtualnej wystawy poświęconej twórczości osób po kryzysie psychicznym. Zawiera ona również wywiady z uczestnikami Projektu o doświadczeniach  z radzeniem sobie z chorobą oraz pracy na rzecz innych:

Materiały

Wirtualna wystawa

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Głównym celem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie Kursu umożliwiającego osobom z doświadczeniem zaburzeń psychicznych nabycie umiejętności i wiedzy niezbędnej dla wspierania  innych osób chorujących. Dzięki udziałowi w Projekcie Certyfikaty Doradcy ds. Zdrowienia uzyskała grupa licząca ponad 150 osób.

Dla osób chorujących psychicznie możliwości podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy są w znacznym stopniu ograniczone. Dotyczy to również wiedzy i umiejętności związanych ze wspieraniem procesu zdrowienia oraz zdobywania i utrzymywania zatrudnienia. Udział w szkoleniu poświęconym nowoczesnym metodom wsparcia  można uznać za szczególnie przydatny dla osób chorujących psychicznie. Kompleksowy kurs obejmujący szereg zagadnień z zakresu zdrowienia i aktywizacji społecznej umożliwił zarówno zdobycie wiedzy dotyczącej tej tematyki jak i umiejętności pozwalających na praktyczne jej zastosowanie. Obecnie Doradcy ds. Zdrowienia, poza udzielaniem pomocy innym osobom chorującym,  dzielą się swoją wiedza z profesjonalistami z systemu lecznictwa i pomocy społecznej.

Program Kursu został przygotowany we współpracy z osobami chorującymi  psychicznie (członkami Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP) oraz Partnerem projektu. Dzięki temu zidentyfikowano  najważniejsze  potrzeby i oczekiwania beneficjentów. Dotyczą one: zasad wspierania procesu zdrowienia, zwiększenia wiedzy i umiejętności potrzebnych na rynku pracy (np. posługiwania się pakietem OFFICE oraz autoprezentacji), nabycie umiejętności wystąpień publicznych, wzmocnienie umiejętności interpersonalnych. Nacisk położony był przede wszystkim na kompetencje związane ze wspieraniem innych osób chorujących.  Po uczestnictwie w projekcie osoby po kryzysie psychicznym zwiększyły szansę na uzyskanie zatrudnienia  (lub wolontariatu) jako Eksperci przez Doświadczenie w ruchu samopomocowym lub instytucjach pomocy społecznej, lecznictwa i środowiskowych programach wsparcia.

Kurs obejmował 100 godzin szkoleń. Zajęcia podzielone były na 6 modułów tematycznych:

  • Umacnianie i zdrowienie
  • Jak chronić swoje prawa i uzyskiwać wsparcie
  • Jak poczuć się przydatnym - działania na rzecz innych
  • Przedsiębiorczość społeczna
  • Doradztwo i wsparcie innych chorujących
  • Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informatycznymi

 

Uczestnicy Programu mogli korzystać również z indywidualnego wsparcia psychologicznego.

Działania prowadzone w ramach Projektu zostały poddane ewaluacji ongoing i ex post. Jej wyniki pokazały, że udział w Programie, poza nabyciem nowych umiejętności, wpłynął pozytywnie na poziom dobrostanu psychicznego osób z niego korzystających. 

Doświadczenia zdobyte podczas prowadzenia Kursu oraz dane z ewaluacji pozwoliły na opracowanie Przewodnika dla szkół wyższych dotyczącego realizacji Kursów dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Z wyników projektu korzystają przede wszystkim osoby z doświadczeniem zaburzeń psychicznych. Dzięki projektowi zdobyły one niezwykle przydatne kompetencje i wiedzę umożliwiającą wspieranie innych osób chorujących. Ich zasoby osobiste znacznie się powiększyły i poprawiły sytuację na rynku pracy. Przeszkolenie licznej grupy osób z zaburzeniami psychicznymi i ich dalsza działalność na rzecz innych stanowi również istotny wkład w zwalczanie stygmatyzujących postaw społecznych przejawianych wobec tej grupy.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Główne problemy napotkane podczas realizacji projektu wiązały się z pandemią wirusa Sars Cov 2. Epidemia powodowała trudności w naborze uczestników oraz wywoływała ich obawy co do możliwości zarażenia się wirusem w trakcie udziału w Kursie (w wersji stacjonarnej). Ten problem udało się rozwiązać dzięki dodatkowemu naborowi i przeprowadzeniu części Kursu w wersji online.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Szkoła wyższa to doskonałe środowisko dla realizacji nowatorskich metod wspierania osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji. Taką grupą są osoby doświadczające zaburzeń psychicznych. Zachęcamy do wykorzystania możliwości, jakimi dysponują uczelnie, szczególnie w zakresie zapewniania dostępności do programów podnoszących kwalifikacje.

{"register":{"columns":[]}}