W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

dr hab. inż. Adam Januszko

dr hab. inż. Adam Januszko

Adam Januszko ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie w 1990 roku. W 1999 roku obronił doktorat. Doktorat z chemii fizycznej na Politechnice Wrocławskiej, a w 2011 roku habilitację z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem i współautorem 70 prac (8 patentów) z zakresu ciekłych kryształów, optyki stosowanej oraz zastosowania nanostruktur węglowych w technologii podwójnego zastosowania.

Od 2003 do 2008 prof. Januszko spędził w Vanderbilt University w Nashville, Tennessee, pracując naukowo nad nowymi materiałami ciekłokrystalicznymi do zastosowań sensorycznych w elektrooptyce i w detekcji promieniowania jonizującego. W 2008 roku po powrocie do kraju rozpoczął pracę na stanowisko Kierownika Zespołu Nowych Technologii w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu, a w 2013 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Instytutu. Został także mianowany profesorem nadzwyczajnym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (2012-2017). W latach 2018-2022 prorektor ds. nauki Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki. W 2012 roku odbył szkolenie w Stanford Center for Professional Development, Stanford University, Kalifornia, USA w ramach programu MNiSW „TOP 500 INNOVATORS”. W 2016 roku uzyskał tytuł Executive MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie.

Za swoją twórczą prace został wyróżniany wielokrotnie. Między innymi otrzymał nagrodę GOLD AWARD na 25. i 27. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Innowacji i Technologii, ITEX 2014 i ITEX 2016 za wynalazek „Elektrochromowe urządzenie do aktywnego kamuflażu adaptacyjnego”; oraz „Zestaw narzędzi do humanitarnego rozminowywania”; a także Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za przełomową technologię: „Elektrochromowe urządzenie do kamuflażu aktywnego i adaptacyjnego – Kameleon” Warszawa 2015. Wynalazki, nad którymi pracował „A Toolbox for Humanitarian Demining” otrzymały SREBRNY MEDAL na Salon International Des Inventions, Genève, 2016 oraz na Międzynarodowej Wystawie Innowacji Technicznych, Patentów i Wynalazków, TRINEC, Czechy 2016. Kolejna innowacyjna technologia zatytułowana „Liquid crystal display base cascade ionizing radiation detector visualizing in real time” została nagrodzona Złotym Medalem na Silicon Volley International Invention Festival, Santa Clara, Kalifornia, czerwiec 2018 oraz na Hong Kong International Invention Design Competition, grudzień 2018.

Obszar zainteresowań: nanostruktury węglowe, ciekłe kryształy i ich zastosowania, promieniowanie/czujniki, materiały elektrochromowe, zarządzanie kolorami, technologie podwójnego zastosowania.

{"register":{"columns":[]}}